Międzynarodowa wymiana młodzieży pt. „Myths are all around” miała miejsce w dniach 26.10.2014 – 3.11.2014 w Nasutowie. W projekcie uczestniczyła młodzież w wieku 18-30 lat z takich krajów jak: Portugalia, Turcja, Włochy oraz Polska.
W styczniu 2015 roku otwieramy na nowo program dla wolontariuszy i wszystkich tych, którzy chcą się angażować w pracę Fundacji, a jednocześnie rozwijać się razem z nami i dzięki naszym programom. Pierwsze takie szkolenie planujemy w naszym ośrodku w Domu Nasutów.
Zasadniczym celem spotkania było przedyskutowanie znaczenia Grupy Wyszehradzkiej (V4) w sprawach istotnych dla Unii Europejskiej oraz przyszłości całego regionu.
W listopadzie 2014 roku rozpoczęliśmy realizację projektu "Inkubator przedsiębiorczości", który ma na celu pobudzenie postaw przedsiębiorczych wśród młodych osób kończących edukację w ramach szkolnictwa zawodowego i stworzenie spójnego, skutecznego modelu wsparcia młodych przedsiębiorców w ich pierwszych krokach podejmowanych na rynku pracy.
Młodzi ludzie według opinii pracodawców są nieprzygotowani do pracy. Nie każdy z absolwent studiów magisterskich potrafi znaleźć pracę, a nawet jeśli znajdzie, to nie każdy potrafi się w niej odnaleźć i wpisać się w oczekiwania pracodawcy. Młodzi ludzie w czasie studiów bardzo często nie podejmują dodatkowej działalności związanej z zaangażowaniem w pracę organizacji studenckich lub pozarządowych, albo nie odbywają dodatkowych staży i praktyk w miejscu zgodnym z ich zawodem. Przez to ich umiejętności i kompetencje oraz oczekiwania bardzo często rozmijają się z tym, czego oczekuje od nich rynek pracy.
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenie dotyczące programów skierowanych dla organizacji pozarządowych. Szkolenie będzie dotyczyło m.in. nowego młodzieżowego programu Komisji Europejskiej na lata 2014-2020, „Erasmus +” oraz Programu „Europa dla Obywateli”. Szkolenie odbędzie się w dniu 16.12.2014 r. (tj. we wtorek) w godzinach 10.00 – 16.00, w siedzibie Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw, ul. Przechodnia 4 (II piętro).
W minionym tygodniu Lublin stał się miejscem spotkania oraz debaty przedsiębiorców i dyplomatów z Turcji z przedsiębiorcami z Lubelszczyzny. Wspomniane wydarzenie odbyło się w dniu 30.10.2014 r. w siedzibie Lubelskiego Parku Naukowo - Technologicznego S.A. Debata została zorganizowana w ramach przyjazdowej misji gospodarczej zrealizowanej na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego przez Lubelskie Centrum Consultingu s. z o. o. we współpracy z Izbą Przemysłowo-Handlową w Lublinie. Partnerem Izby w przygotowaniu spotkania był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji, która odbędzie się w dniu 18 listopada br. w Lubelskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublinie. Konferencja ta zatytułowana jest „Kompetencje personalne, społeczne i umiejętność organizowania pracy małych zespołów drogą do sukcesu na rynku pracy”.
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie w partnerstwie z Wydziałem Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) zorganizował spotkanie dotyczące planowania kariery młodych Polaków w organizacjach międzynarodowych.
Ponad 150 osób ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego wzięło udział w czternastym Zjeździe Szkolnych Klubów Europejskich.
Serdecznie zapraszamy nauczycieli, dzieci i młodzież ze szkół województwa lubelskiego do udziału w XIV Zjeździe Szkolnych Klubów Europejskich, który odbędzie się w dniu 17 października 2014 r. o godz. 10.00 w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.
„Różnorodność pomiędzy swobodą i wymaganiem efektów, kompetentni i sympatyczni prowadzący oraz zaproszeni goście, praktyczna, konkretna praca nad projektem. Ani razu nie miałam wrażenia, że pracuję nad czymś abstrakcyjnym, (…) tylko, że dążę do jakiegoś konkretnego, namacalnego celu.”
Projekt "United for Minorities" odbył się w dniach 29.09.2014 - 6.10.2014 w Nasutowie k/Lublina. W wymianie wzięło udział 21 młodych ludzi w wieku 18-30 lat, pochodzących z Polski, Turcji, Armenii i Portugalii.
Stosunki Mołdawii z Unią Europejską są tak dobre, że uważana jest w Brukseli za kraj najbliższy UE ze wszystkich sześciu państw Partnerstwa Wschodniego, a stopień spełniania przez nią standardów demokratycznych jest doceniany przez zachodnich obserwatorów.... Więcej na ten temat w panelu dyskusyjnym który odbędzie się w piątek 3 października 2014 roku w Lublinie w ramach Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej.
19 września 2014 r. w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z udziałem wiceminister spraw zagranicznych, pani Katarzyny Kacperczyk. Wydarzenie adresowane było do przedstawicieli najbardziej znaczących przedsiębiorstw na Pomorzu.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Europejskim Dniu Języków. Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie młodszych i starszych do nauki języków obcych poprzez pokazanie, że może ona być ciekawą zabawą, a także zainspirowanie nauczycieli do poszukiwania nowych, interesujących sposobów nauczania motywujących uczniów do poznawania nowych języków.
W sierpniu w dniach 18.08.2014-24.08.2014 w Nasutowie odbyło się szkolenie dla osób pracujących z młodzieżą pod hasłem „Unchain Human Rights”. W projekcie wzięło udział 26 osób z Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii i Turcji.
Tematyka tegorocznego IX Forum będzie koncertowała się na następujących obszarach tematycznych: bezpieczeństwo międzynarodowe, przyszłość Europy i przestrzeni euroatlantyckiej, Europa i świat w obliczu wydarzeń na Ukrainie, wzrost gospodarczy, przedsiębiorczość młodych, zarządzanie biznesem, problemy demograficzne w Polsce i Europie w aspekcie społeczno-gospodarczym, liderstwo oraz rola i zadania dla młodego pokolenia we współczesnym świecie.
Europejski dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw zaprasza do udziału w Regionalnym Forum Ekonomii Społecznej połączonym z targami produktów wytworzonych przez podmioty ekonomii społecznej. Targi Ekonomii Społecznej odbędą się 27 sierpnia 2014 r. w godz. 13.30.- 17.00 na zabytkowym placu przed Trybunałem Koronnym w Lublinie (Lublin, ul. Rynek 1).
Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw w Lublinie zaprasza na szkolenie „Unchain Human Rights”.
Deputowani z Landtagu Nadrenii Północnej Westfalii, w drodze na Ukrainę, postanowili odwiedzić Lublin. Na prośbę Ambasady Niemiec w Warszawie Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie, wspólnie z Konsulatem Honorowym Republiki Federalnej Niemiec w Lublinie, włączył się w organizację wspomnianej wizyty.
Gorąco zachęcamy mieszkańców naszego województwa do udziału w konkursie fotograficznym, pt. „Turcja w obiektywie”. W bieżącym roku przypada rocznica 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Wbrew pozorem ze wspomnianym krajem łączą Polskę nie tylko silne więzi polityczne, ale także bliskie relacje handlowe i kulturalne. Z tej okazji ogłaszamy konkurs fotograficzny, który przybliży nam wiedzę na temat omawianego państwa.
Zapraszamy do uczestnictwa w polsko – białorusko – mołdawsko – niemieckich warsztatach medialnych, które odbędą się na początku lipca w Nasutowie koło Lublina. Warsztaty skierowane są do osób interesujących się dziennikarstwem i sprawami międzynarodowymi, a także do przedstawicieli lubelskich organizacji pozarządowych.
W ramach obchodów 25-lecia wolności między 2-3 czerwca w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyły się warsztaty akademickie Cogito ergo sum pn. „XXV lat niepodległości – Bezpieczeństwo Rzeczypospolitej”.
Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw zaprasza na bezpłatne, dwudniowe seminarium dla przedstawicieli NGO woj. lubelskiego – "Jak korzystać ze środków dotacji unijnych". Seminarium odbędzie się w ramach projektu „Bliżej Unii – podsumowanie 10 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej”, realizowanego przez Europejski Dom Spotkań - Fundację Nowy Staw, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Seminarium ma za zadanie pomóc w korzystaniu ze środków dotacji unijnych, oraz zbilansować korzyści i straty, jakie dotknęły Polskę w wyniku akcesji Polski w U.E.
Lublin jest miastem z długimi tradycjami wielokulturowymi. Czy w związku z tym jest też miastem tolerancyjnym i przyjaznym dla cudzoziemców? Na to i inne pytania próbowali odpowiedzieć przedstawiciele lubelskich mediów, mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkałych w Lublinie, organizacji pozarządowych, a także osoby reprezentujące Urząd Miasta Lublin i miejskie instytucje zajmujące się tematyką cudzoziemców, migrantów oraz tematem wielokulturowości.
Zapraszamy do udziału w IX Forum Ekonomicznym Młodych Liderów, które odbędzie się w dniach 2-5 września 2014 roku w Nowym Sączu. Ponad 350 młodych liderów z 42 państw Europy spotyka się w Polsce, aby tworzyć pomysły dla jej przyszłości. Temu służą organizowane od 9 lat debaty młodego pokolenia z wybitnymi przedstawicielami życia społecznego, politycznego i biznesowego współczesnego świata. We wspólnej dyskusji i warsztatach rodzą się nowe pomysły, inspiracje i podejmowane są decyzje o wspólnych działaniach. To one mają w przyszłości generować zmianę. To tu kształcą się przyszłe elity.
Czy Lublin jest gotowy na scenariusz, w którym musimy przyjąć większą liczbę migrantów, co w obliczu sytuacji na Ukrainie, wydaje się prawdopodobne? Czy jesteśmy na to gotowi jako miasto i jego mieszkańcy? Czy mamy wypracowane rozwiązania systemowe w tym zakresie? Jak jest z wrażliwością społeczną i odbiorem cudzoziemców przez nasze społeczeństwo? Jaką rolę odgrywają w tej sprawie media? Czy określenie „Lublin wielokulturowy”, które przez wieki przynosiło naszemu miastu chlubę, jest jeszcze aktualne?. Serdecznie zapraszamy na śniadanie prasowe, które odbędzie się w poniedziałek 26 maja o godzinie 10:00 w Centrum Kultury w Lublinie, sala Oratorium na parterze przy ul. Peowiaków 12.
Ponad trzydzieści osób, głównie studentów lubelskich uczelni, wzięło udział w wykładzie poprowadzonym przez prof. Marka Żurka, wykładowcę z Uniwersytetu Szczecińskiego. Spotkanie odbyło się w dniu 12.05.2014 r. w gościnnych progach Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wspomniany wykład był poświęcony działaniu Parlamentu Europejskiego, jego roli w przygotowaniu prawa oraz roli Polaków jako świadomych wyborców. Wykład ten był jednym wielu tego typu spotkań organizowanych przez Regionalne Ośrodki Debaty Międzynarodowej w całej Polsce. Pomysłodawcą przedsięwzięcia było Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie zorganizował konferencję podsumowującą projekt „Budowanie partnerstwa na rzecz wypracowania Strategii Transgranicznej na lata 2014-2020", w której uczestniczyli przedstawiciele regionów partnerskich z Ukrainy i Białorusi a także samorządowcy z województwa lubelskiego.
Jak co roku z okazji Dnia Europy (w tym roku dodatkowo świętowaliśmy dziesiątą rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej), wspólnie z naszymi partnerami przygotowaliśmy dużo ciekawych atrakcji dla mieszkańców Lublina.
Zakończył się V Chrześcijański Tydzień Społeczny, którego tematem przewodnim było pytanie „Jaki rozwój Polski?”
Chcesz na sportowo i rodzinnie świętować Dzień Europy oraz spędzić ciekawie czas? Jeśli tak, to zapraszamy na Europejski Piknik Rowerowy, który odbędzie się w sobotę w dniu 10 maja w Nasutowie pod Lublinem. Wspólnie przejedziemy rowerami z Lublina do Nasutowa (ok. 20 km), weźmiemy udział w Europejskim Pikniku, a następnie wrócimy do Lublina.
Serdecznie zapraszamy na kolejną już edycję symulacji obrad Parlamentu Europejskiego, która odbędzie się w ramach obchodów „Dnia Europy” w dniu 9 maja 2014 r. w lubelskim Ratuszu (Sala Obrad Rady Miasta) przy Placu Łokietka 1.
Z okazji Dnia Europy oraz X rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w dniu 9 maja 2014 r. zapraszamy uczniów szkół z województwa lubelskiego do udziału w Europejskiej Grze Miejskiej.
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do uczestnictwa w Kongresie Inicjatyw Europy Wschodniej (KIEW), który odbędzie się w dniach 2-4 października 2014 roku w Lublinie.
Ponad 350 młodych liderów z 42 państw Europy spotyka się w Polsce, aby tworzyć pomysły dla jej przyszłości. Temu służą organizowane od 9 lat debaty młodego pokolenia z wybitnymi przedstawicielami życia społecznego, politycznego i biznesowego współczesnego świata. We wspólnej dyskusji i warsztatach rodzą się nowe pomysły, inspiracje i podejmowane są decyzje o wspólnych działaniach. To one mają w przyszłości generować zmianę. To tu kształcą się przyszłe elity.
Realizacja projektu przebiega zgodnie z zaplanowaną dla uczestników ścieżką.
Ruszył projekt „Bliżej Unii-podsumowanie 10 lat członkowstwa Polski w Unii Europejskiej”. W ramach zadania zostanie uruchomiona strona internetowa za pomocą, której będzie można podzielić się swoimi refleksjami na temat dziesięciolecia naszego kraju w Unii Europejskiej.
Regionalny Ośrodkek Debaty Międzynarodowej w Lublinie. Serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenie dotyczące nowego młodzieżowego programu Komisji Europejskiej na lata 2014-2020 programu pt. „Erasmus plus”.
Europejski Dom Spotkań Fundacja Nowy Staw ma przyjemność zaprosić wszystkich chętnych w wieku 18-26 lat do udziału w międzynarodowym projekcie medialnym pt. „Social inclusion of young people with fewer opportunities” w ramach projektu Team up.
Zapraszamy do zapoznania się z publikacją podsumowującą nasz projekt polsko-litewski Youth stressed out check this out.
Przez 8 dni młodzież z 6 krajów – Norwegii, Finlandii, Polski, Słowacji, Włoch i Hiszpanii – wzięła udział w niesamowitej wymianie „Digital Storytelling for Real Rights”, która miała miejsce w Turynie. Odbyło się to w ramach Erasmus Plus.
Fundacja Europejski Dom Spotkań – Nowy Staw wspólnie z Gminą miasta Radom w ramach projektu „Radom – siła współpracy” organizuje spotkanie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych pn. „Samoocena z użyciem Lokalnego Indeksu Jakości Współpracy”.
Wspólnie z Gminą miasta Radom w ramach projektu "Radom - siła współpracy" zapraszamy do udziału w spotkaniach zespołów - grup przedstawicieli organizacji pozarządowych działających w Radomiu oraz pracowników samorządowych.
Od 24 do 28 stycznia nasza grupa wolontariuszy odbyła pasjonującą podróż, podsumowującą projekt „ Yoth stressed out- check this out”, do Wilna. Spotkaliśmy się z litewskimi uczestnikami projektu z organizacji Lietuvos Jaunimo Centras. Czekało na nas dużo zadań.