Tandale... to tu budujemy Centrum Zawodowe dla kobiet „Salome” - tak wygląda nasza dzielnica w Dar Es Salaam w Tanzanii.
Projekt jest skierowany do kobiet w trudnej sytuacji życiowej. Wzmacnia ich kompetencje osobiste, społeczne, zawodowe, umiejętność poruszania się po rynku pracy. Centrum Salome, które powstanie w projekcie wyrówna szanse kobiet. Edukacja i kształcenie, w tym zawodowe kobiet nie jest priorytetem w Tanzanii. Kobiety, które są w trudnej sytuacji życiowej- bez rodziny, pochodzące z trudnych rodzin są na marginesie społecznym, często pracują jako służące za "kieszonkowe" lub zajmują się prostytucją. Centrum pomoże Im nabrać pewności siebie i się usamodzielnić. Do miasta, gdzie powstanie centrum przybywają dziewczyny ze wsi w poszukiwaniu lepszego życia, to poszukiwanie często źle się skończy.
Chcemy stworzyć warunki dla nauki zawodu dla kobiet z Dar Es Salam, oto kilka z naszych podopiecznych z programu wsparcia dla dziewczyn
Centrum pomoże im zdobyć dobre wykształcenie zawodowe, zawód i pozycję społeczną. W ramach budowania kompetencji społecznych dziewczyny będą uczone swoich praw, w tym w zakresie wolności, praw kobiet w społeczeństwie i na rynku pracy. Dowiedzą się, gdzie udać się po pomoc w przypadku kryzysu.
Siostry Białe, misjonarki z międzynarodowego zgromadzenia i Ojcowie Biali pracujący przy parafii w Tandale w Dar es Salaam w Tanzanii zauważyli że grupą, która szczególnie potrzebuje wsparcia są dziewczyny wchodzące w wiek dorosły i młode kobiety. Pozycja kobiet w Tanzanii jest bardzo trudna. Edukacja kobiet nie jest priorytetem, kobiety są marginalizowane w dostępie do edukacji, edukacja jest skierowana głównie do chłopców. W szczególnie trudnej sytuacji są dziewczyny i kobiety bez rodziny, szczególnie te na wsiach. Jedynym ratunkiem jest ucieczka do miasta. Takie dziewczyny trafiają do parafii. Mają za sobą różne trudne doświadczenia osobiste, przemocy, wykorzystywania. Część z nich trafia do domów ludzi bogatszych jako służące lub zaczyna zajmować się prostytucją. Nie mają zawodu, wykształcenia, pomysłu na siebie. Siostry rozpoczęły prowadzenie dla nich świetlicy i udzielają wsparcia w miarę potrzeb.
Pomagają im nabrać pewności siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Siostry potrafią szyć na własne potrzeby, zaczęły też uczyć dziewczyny szycia. Zauważyły, że z tymi umiejętnościami łatwo odnajdują się na rynku pracy i zaczynają zarabiać i godnie żyć. Coraz więcej dziewczyn zgłasza się po pomoc. Siostry nie mają miejsca i sprzętu, by dać wsparcie większej grupie, prowadzą działania w pokojach zakonnych, które są skromne. Chcą też swoją dotychczasową działalność zamienić w profesjonalne centrum kształcenia społecznego i zawodowego kobiet z pełnym programem wsparcia, kształcenia i usamodzielnienia dla kobiet. Potrzebne jest zbudowanie całościowego programu wsparcia z podręcznikiem i szkoleniami dla kadry.
Budowa i uruchomienie takiego ośrodka dałoby możliwość zwiększenia zakresu i jakości wsparcia. Pomogłoby to w promocji miejsca jako instytucji kompleksowo i długoterminowo wspierającej kobiety. Projekt pomoże większej grupie kobiet usamodzielnić się, wejść na rynek pracy i w pełni zafunkcjonować w życiu społecznym i zawodowym. Dwuletni program kształcenia zawodowego pozwoliłby im zdobyć niezbędne kwalifikacje. Aktualnie krawiectwo i haft są jednym z najbardziej potrzebnych zawodów w Tanzanii. Mieszkańcy Tanzanii urządzają wystawne śluby, rocznice, spotkania okolicznościowe, święta narodowe i religijne. Na każdą z tych uroczystości szyją i ozdabiają ubrania u krawców lokalnych. Zawód krawcowej to pewna i dobrze płatna praca o dobrym statusie i opinii społecznej, która zapewni kobietom źródło utrzymania na długi czas.
Centrum będzie funkcjonowało w sposób trwały przy parafii w Tandale prowadzonej przez ojców białych i siostry białe. Wpisuje się to w misję, zadania i dotychczasową działalność zgromadzeń. Zbudowanie budynku zapewni infrastrukturę do prowadzenia centrum. Przeprowadzone szkolenia wesprą kadrę metodycznie. Powstały podręcznik z programem kształcenia pozwoli kolejnym członkom kadry zapoznać się z misją, metodami i kontynuować działalność. Parafia planuje wystąpić do Ministerstwa Edukacji o status centrum kształcenia zawodowego, co da możliwość wydawania certyfikatów ministerialnych, aktualnie w całym kraju tylko 5 placówek ma uprawnienia z krawiectwa. Nadal będzie funkcjonował system wsparcia materialnego dla kobiet uczących się w centrum w formie stypendiów z Europy. Stała promocja centrum przez kadrę, ale też dobra opinia centrum i marketing szeptany zapewni udział kolejnych roczników. Stała współpraca z pracodawcami pomoże zapewnić godne zatrudnienie po zakończeniu kształcenia w centrum
Partnerem jest Parafia Mt. Karoli Lwanga w Tandale, gdzie pracują ojcowie biali i siostry białe. Parafia prowadzi liczne działania wspierające rozwój lokalnej ludności. Pomaga najbardziej potrzebującym (nie tylko katolikom - w tej części miasta religią dominującą jest islam). Główne obszary pracy to: pomoc w dostępie do edukacji sierotom, młodzieży, która wychowuje się bez rodziców, przedszkole, poradnictwo dla nosicieli wirusa HIV, pomoc w edukacji i przygotowaniu do szkoły średniej lub zawodowej młodzieży. Prowadzony jest również program wyrównujący szanse kobiet. Współpraca partnera z Oferentem, została zainicjowana kilka lat temu za pośrednictwem Ojców Białych Misjonarzy Afryki mieszkających w Polsce. Współpraca polega wspieraniu różnych akcji charytatywnych prowadzonych przez misjonarzy np. zbiórka dla misyjnej biblioteki szkolnej . W latach 2017- 18 Oferent prowadził z NGO prowadzonym przez parafię projekt budowy przedszkola finansowany ze środków MSZ .