EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW










NowyStaw


PROJEKT
SIŁA INTEGRACJI

Projekt Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw
współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027







O PROJEKCIE

CEL PROJEKTU

Projekt „Siła integracji” jest realizowany przez EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ-FUNDACJĘ NOWY STAW. Projekt „Siła integracji” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Całkowity budżet projektu: 1 502 640,00 zł., w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w kwocie 1 277 244,00 zł.

Okres realizacji projektu:

Projekt będzie realizowany w okresie od 01.01.2025r. do 31.12.2026r


Cele

Celem projektu będzie wzrost integracji społeczno-gospodarczej obywateli państw trzecich, w tym migrantów w województwie lubelskim poprzez wzrost potencjału EDS-FNS do wspierania OPT do 31.12.2026 r.

Szczegółowe cele projektu:

  • wzrost umiejętności, wiedzy lub kwalifikacji przedstawicieli EDS- FNS w celu efektywnej obsługi OPT,
  • poznanie dobrych praktyk zagranicznych efektywnej obsługi OPT przez przedstawicieli EDS-FNS i opracowanie PROGRAMU wspierania OPT,
  • zatrudnienie 2 OPT w EDS- FNS w celu efektywnej obsługi OPT,
  • zbudowanie sieci organizacji społeczeństwa obywatelskiego w województwie lubelskim w celu dobrze skoordynowanej i efektywnej obsługi OPT.

Działania w projekcie:

1. Nauka języków obcych

Indywidualne zajęcia nauki języka ukraińskiego i/lub języka angielskiego. Wymiar zajęć:

a) JĘZYK UKRAIŃSKI: 100 godzin/1UP,
b) JĘZYK ANGIELSKI: 200 godzin/1UP.

Terminy zajęć będą dostosowane do indywidualnych potrzeb UP.

Minimalna tematyka zajęć do os. uczących się od podstaw: podstawowe zwroty i przedstawianie się, powitania, pożegnania, zwroty grzecznościowe, popularne zawody, pytanie i opowiadanie o pracy, codzienne czynności (opis dnia, podstawowe czasowniki), (dni tygodnia, pory dnia, miesiące, określanie godzin), nazwy miejsc publicznych, hobby i zainteresowania, jedzenie i restauracje, zdrowie i samopoczucie.

Minimalna tematyka zajęć dla os. uczących się wcześniej: kultura i tradycje, szkoła i edukacja, ekologia i środowisko, praca i kariera, opisywanie doświadczeń zawodowych, zagadnienia społeczne, technologia i komunikacja, ekonomia, sztuka i media, nauka i innowacje.

2. Nabycie kompetencji przez pracowników EDS-FNS

UP zostaną objęci studiami podyplomowymi z zakresu kompetencji społecznych, psychologicznych, organizacyjnych i finansowych i/lub szkoleniami z zakresu kompetencji społecznych, psychologicznych, informatycznych, finansowych i organizacyjnych.

3. Wizyty studyjne zagraniczne dla UP

Zostaną zorganizowane 2 wizyty studyjne zagraniczne dla UP, aby mogli oni skuteczniej wspierać OPT. Jedna wizyta będzie dotyczyła dobrych praktyk wspierania OPT w zakresie społeczno-edukacyjno-ekonomicznym, natomiast druga wizyta będzie dotyczyła dobrych praktyk wspierania OPT w zakresie psychologiczno-coachingowo-doradczym. Po odbyciu 2 wizyt powstaną: ATLAS DOBRYCH PRAKTYK WSPIERANIA OPT w Niemczech i Portugalii oraz PROGRAM WSPIERANIA OPT, które zostaną upowszechnione wśród innych organizacji społeczeństwa obywatelskiego wspierających OPT.

W ramach projektu przewidziano współpracę z podmiotami reprezentującymi społeczeństwo obywatelskie, w tym:

Sieciowanie organizacji społeczeństwa obywatelskiego

W celu sieciowania organizacji społeczeństwa obywatelskiego wspierających OPT odbędą się spotkania Kawiarenek dyskusyjnych przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego z terenu województwa lubelskiego. Zostanie zorganizowanych 8 spotkań po 3 godziny, łącznie 24 godziny spotkań. W każdej Kawiarence weźmie udział 1 moderator, 2 prelegentów oraz min. 15 przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Za każdym razem na spotkaniach poruszane będą kolejne zagadnienia dotyczące wspierania OPT. Przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego uczestniczący w spotkaniach Kawiarenek, wspólnie opracują "Strategię wspierania OPT przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego”. Dzięki sieciowaniu organizacji powstanie sieć organizacji wspierających OPT w województwie lubelskim w zakresie: wsparcia dla kobiet, dzieci i młodzieży, pomocy psychologicznej i terapeutycznej, przeciwdziałania dyskryminacji w miejscu pracy, przeciwdziałania przemocy rówieśniczej w szkołach, znajomości funkcji polskiego państwa.


Dla kogo?

Projekt skierowany jest dla min 15 osób dorosłych pracujących w organizacji społeczeństwa obywatelskiego - Europejski Dom Spotkań-Fundacji Nowy Staw na podstawie umowy o pracę, umowy cywilno-prawnej lub umowy wolontariackiej.


Rezultatem projektu będzie

  • 1 organizacja społeczeństwa obywatelskiego, poprawi lub wprowadzi nowe metody działania lub rodzaje usług,
  • 1 organizacja społeczeństwa obywatelskiego, zwiększy swój potencjał organizacyjny w co najmniej jednym z następujących obszarów: standardy i procedury zarządzania, refleksyjność i wydolność finansowa, rzecznictwo, jakość usług, współpraca międzysektorowa,
  • 12 przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego, (w tym: 9 kobiet i 3 mężczyzn) zdobędzie nowe umiejętności, wiedzę lub uzyska kwalifikacje

REKRUTACJA

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do składania dokumentów rekrutacyjnych!

Rekrutacja odbywać się będzie w sposób ciągły z uwzględnieniem zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla OzN. Realizator projektu zakłada równy dostęp do projektu zarówno kobietom jak i mężczyznom. Rekrutacja odbywać się będzie od 01.01.2025r. do 30.11.2025r. lub do uzyskania wymaganej liczby Uczestników/czek Projektu na wszystkie rodzaje wsparcia.

Aplikuj do projektu

Dokumenty rekrutacyjne można składać osobiście lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres Biura projektu, tj. Europejski Dom Spotkań-Fundacja Nowy Staw, ul. 3 Maja 18/5a, 20-078 Lublin lub (po wcześniejszym kontakcie telefonicznym) w biurze bez barier architektonicznych przy ul. Krakowskie Przedmieście 28, 20-002 Lublin.

Formularz należy wypełnić komputerowo lub ręcznie (czytelnie, drukowanymi literami, w języku polskim), musi mieć wypełnione wszystkie wymagane pola oraz być podpisany imieniem i nazwiskiem w miejscu wskazanym w formularzu.

Każdy z potencjalnych uczestników będzie musiał dostarczyć komplet uzupełnionych dokumentów rekrutacyjnych. Złożone w terminie dokumenty będą na bieżąco weryfikowane przez Komisję Rekrutacyjną pod względem spełnienia kryteriów formalnych. Kolejnym etapem rekrutacji będą rozmowy kwalifikacyjne z Kandydatami/tkami do projektu.

Po zakończeniu rekrutacji zostanie utworzona lista osób zakwalifikowanych do projektu, w formie protokołu wyboru oraz ewentualna lista rezerwowa z osobami niezakwalifikowanymi do projektu. W przypadku zaistnienia potrzeby dalszego naboru lub rezygnacji z projektu osób zakwalifikowanych, na ich miejsce zostaną wpisane osoby z listy rezerwowej.


Formularz zgłoszeniowy wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami do pobrania znajdują się w zakładce REKRUTACJA.


REKRUTACJA DO PROJEKTU






PROJEKT „Siła integracji”

PROJEKT „Siła integracji” REALIZOWOWANY PRZEZ
EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ – FUNDACJĘ NOWY STAW
jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027
Działanie 8.3 Integracja społeczno-gospodarcza obywateli państw trzecich
Oś Priorytetowa VIII Zwiększanie spójności społecznej programu
Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Wartość projektu: 1 502 640,00 PLN,
w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
w kwocie 1 277 244,00 PLN

#FunduszeEuropejskie