23-29.02.2016r Nasutów Szkolenie: „Metody i narzędzia kształtowania postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży”

INKUBATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

W dniach 23-29.02.2016r. w Nasutowie k. Lublina w ośrodku szkoleniowym Dom Nasutów, odbyło się szkolenie pt. „Metody i narzędzia kształtowania postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży” realizowane w ramach projektu „Inkubator Przedsiębiorczości”.

Celem szkolenia było przeszkolenie nauczycieli/trenerów związanych z organizacjami partnerskimi w zakresie udzielania wsparcia dla młodych przedsiębiorców w ramach Inkubatora Przedsiębiorczości. Z każdej organizacji partnerskiej w szkoleniu uczestniczyło po 5 osób. Łącznie 15 osób.

W trakcie realizacji szkolenia, odbywały się warsztaty, wykłady, prezentacje dotyczące metod pracy, szkolenia i wspierania młodych osób ze szkół ponadgimnazjalnych, które chcą założyć własną firmę.

Uczestnicy szkolenia wymieniali się doświadczeniami w zakresie metod wspierania młodych przedsiębiorców, poglądami na temat funkcjonowania programów i narzędzi wspierania młodych ludzi chcących założyć własną działalność.

Ponadto uczestnicy szkolenia prowadzili dyskusje na temat skuteczności różnych metod wspierania przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.

W trakcie realizacji szkolenia uczestnicy mieli także możliwość praktycznego wykorzystania narzędzi wspierających przedsiębiorczość wśród młodych ludzi – grając w grę symulacyjną z zakresu przedsiębiorczości. Uczestnicy odbyli także 2 wizyty studyjne w funkcjonujących na terenie Lublina Inkubatorach akademickich.

Podczas wizyt mieli okazję wymienić się poglądami, doświadczeniami i zadawać pytania pracownikom odwiedzanych instytucji. Wizyty te były bardzo inspirujące, jako że były okazją do przyjrzenia się praktycznym rozwiązaniom stosowanym w inkubatorach dla studentów, co z kolei przełożyło się na interesującą dyskusję na temat możliwości zastosowania niektórych rozwiązań w Inkubatorach dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W trakcie szkolenia, osoby pracujące nad opracowaniem publikacji w ramach O2 przedstawiły główne treści zawarte w opracowanych przez nich materiałach, dzięki czemu uczestnicy mogli na bieżąco przedstawiać swoje wnioski, uwagi i rekomendacje.

powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie

W przerwach pomiędzy zajęciami, uczestnicy mieli także okazję zwiedzić Lublin, przewidziano także czas na integrację – dzięki czemu prowadzone warsztaty i zajęcia przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze, co przełożyło się także na wysoką efektywność zrealizowanych działań

INKUBATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Celem projektu „Inkubator przedsiębiorczości” jest przygotowanie schematu działania kompleksowego wsparcia dla absolwentów szkół zawodowych planujących rozpocząć własną działalność gospodarczą, w postaci opracowanego modelu funkcjonowania Inkubatora przedsiębiorczości dostosowanego do ich specyficznych potrzeb. W ramach działań projektowych planowane jest opracowanie modelu funkcjonowania Inkubatora w partnerstwie strategicznym, wraz z opracowaniem narzędzi, które będą w nim wykorzystywane, a także zawierającego kompleksowy program i metodologię szkoleń dla kadry pracującej w inkubatorze.

Projekt "Inkubator Przedsiębiorczości" finansowany jest ze środków Programu Erasmus +

partnerzy projektu
Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw (Lublin, Polska),
UHM Związek Zawodowy Pracowników (Floriana, Malta),
ETOK Estońskie Centrum Pracy (Tallin, Estonia).