„PROGRAM ŁAMANIA STEREOTYPÓW
DOTYCZĄCYCH OSÓB W SPEKTRUM AUTYZMU”

Od 1 stycznia 2024 r. rozpoczęliśmy realizację projektu pt. "Program łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu" współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt ma na celu wypracowanie rekomendacji do kampanii promocyjnej na temat zatrudniania osób w spektrum autyzmu.

W celu opracowania Programu łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu przeprowadzone zostaną:

• analiza desk research,
  • badania IDI i FGI następujących grup badawczych:
    • pracodawcy zatrudniający osoby ze spektrum autyzmu
    • pracodawcy nie zatrudniający osób ze spektrum autyzmu
    • osoby ze spektrum autyzmu (tylko IDI)
    • terapeuci i osoby pracujące z osobami w spektrum autyzmu
    • rodziny osób ze spektrum autyzmu
    • współpracownicy osób ze spektrum
    • przedstawiciele społeczeństwa
    • pedagodzy szkolni i wychowawcy przedszkolni
  • opracowane zostaną 2 raporty badawcze

Na podstawie analizy desk research oraz wyników przeprowadzonych badań, eksperci opracują Program, w skład którego będą wchodziły następujące elementy:

1. Założenia (rekomendacje) do prowadzenia kampanii społecznej niwelującej stereotypy postrzegania osób ze spektrum autyzmu w społeczeństwie ( założenia merytoryczne, w tym m. in. używanie określonego języka),
  2. Założenia (rekomendacje) do prowadzenia kampanii społecznej niwelującej stereotypy postrzegania osób ze spektrum autyzmu wśród pracodawców (założenia merytoryczne),
  3. Program stażu u pracodawców dla osób ze spektrum autyzmu,
  4. Założenia (rekomendacje) dla doradców zawodowych pracujących z osobami ze spektrum autyzmu
  5. Założenia (rekomendacje) dla pedagogów szkolnych i wychowawców przedszkolnych ułatwiające podjęcie decyzji o kierowaniu dzieci do diagnozy spektrum autyzmu

Opracowana zostanie graficzna wersja Programu, tak aby była atrakcyjna dla użytkowników. Powstanie też film prezentujący Program. Program i film zostaną upowszechnione na stronie www i FB Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw, w artykułach do czasopism. Informacje o Produkcie i zamieszczonym filmie zostaną wysłane mailem do instytucji, które będą mogły wykorzystać go w swojej pracy.

Poza tym, że wypracowany Program będzie upowszechniony w ramach projektu, wypracowane materiały w Programie mogą posłużyć do zorganizowania ogólnokrajowej kampanii społecznej przeprowadzonej po zakończeniu projektu, w ramach innych środków finansowych. W Programie zostaną przedstawione założenia do przeprowadzenia takiej ogólnopolskiej kampanii społecznej.

Biuro projektu w Lublinie

Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw

Lublin, 3-go Maja 18/5a, II piętro
Sekretariat : tel. +48 572 970 644