EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW








NowyStaw

PROJEKT
PROGRAM ŁAMANIA STEREOTYPÓW
DOTYCZĄCYCH OSÓB
W SPEKTRUM AUTYZMU










Od 1 stycznia 2024 r. realizujemy projekt pt. "Program łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu" współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt ma na celu wypracowanie rekomendacji do kampanii promocyjnej na temat zatrudniania osób w spektrum autyzmu.





DZIAŁANIA

W celu opracowania Programu łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu przeprowadzone zostały:

  • analiza desk research,
  • badania IDI i FGI następujących grup badawczych:
    • pracodawcy zatrudniający osoby ze spektrum autyzmu
    • pracodawcy nie zatrudniający osób ze spektrum autyzmu
    • osoby ze spektrum autyzmu (tylko IDI)
    • terapeuci i osoby pracujące z osobami w spektrum autyzmu
    • rodziny osób ze spektrum autyzmu
    • współpracownicy osób ze spektrum
    • przedstawiciele społeczeństwa
    • pedagodzy szkolni i wychowawcy przedszkolni
  • opracowano również 9 raportów badawczych

PROGRAM

Na podstawie analizy desk research oraz wyników przeprowadzonych badań, eksperci opracują Program, w skład którego będą wchodziły następujące elementy:

  1. Założenia (rekomendacje) do prowadzenia kampanii społecznej niwelującej stereotypy postrzegania osób ze spektrum autyzmu w społeczeństwie ( założenia merytoryczne, w tym m. in. używanie określonego języka),
  2. Założenia (rekomendacje) do prowadzenia kampanii społecznej niwelującej stereotypy postrzegania osób ze spektrum autyzmu wśród pracodawców (założenia merytoryczne),
  3. Program stażu u pracodawców dla osób ze spektrum autyzmu,
  4. Założenia (rekomendacje) dla doradców zawodowych pracujących z osobami ze spektrum autyzmu
  5. Założenia (rekomendacje) dla pedagogów szkolnych i wychowawców przedszkolnych ułatwiające podjęcie decyzji o kierowaniu dzieci do diagnozy spektrum autyzmu



PROGRAM ŁAMANIA STEREOTYPÓW DOTYCZĄCYCH OSÓB W SPEKTRUM AUTYZMU

PROGRAM ŁAMANIA STEREOTYPÓW / PDF

Zapraszamy do zapoznania się z „PROGRAMEM ŁAMANIA STEREOTYPÓW DOTYCZĄCYCH OSÓB W SPEKTRUM AUTYZMU”. Program powstał w ramach projektu pt. „Program łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W Programie zawarte są następujące elementy: rekomendacje do prowadzenia kampanii społecznej, w tym wśród pracodawców, informacje przydatne pracodawcom jak współpracować z osobami w spektrum, rekomendacje dla doradców zawodowych oraz dla psychologów szkolnych i wychowawców przedszkolnych.



Program łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu

Zapraszamy do obejrzenia filmu nagranego przez Europejski Dom Spotkań Fundację Nowy Staw w ramach projektu pt. „Program łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Film przybliża nam jakimi pracownikami są osoby w spektrum autyzmu.

graficzna wersja Programu

Opracowana zostanie graficzna wersja Programu, tak aby była atrakcyjna dla użytkowników. Powstanie też film prezentujący Program. Program i film zostaną upowszechnione na stronie www i FB Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw, w artykułach do czasopism. Informacje o Produkcie i zamieszczonym filmie zostaną wysłane mailem do instytucji, które będą mogły wykorzystać go w swojej pracy.

Poza tym, że wypracowany Program będzie upowszechniony w ramach projektu, wypracowane materiały w Programie mogą posłużyć do zorganizowania ogólnokrajowej kampanii społecznej przeprowadzonej po zakończeniu projektu, w ramach innych środków finansowych. W Programie zostaną przedstawione założenia do przeprowadzenia takiej ogólnopolskiej kampanii społecznej.








ANALIZY - BADANIA









Analiza występujących stereotypów na temat osób w spektrum autyzmu

Agata Dziubińska-Gawlik, Anna Prokopiak, Beata Romejko, Maciej Wodziński

apraszamy do zapoznania się z „Analizą występujących stereotypów na temat osób w spektrum autyzmu”. Analiza powstała w ramach projektu pt. „Program łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt ma na celu wypracowanie rekomendacji do kampanii promocyjnej na temat zatrudniania osób w spektrum autyzmu. Wraz z analizą powstało 9 raportów badawczych dotyczących spektrum autyzmu. Materiały te zostaną wykorzystane do opracowania „Programu łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” zawierającego rekomendacje do prowadzenia kampanii społecznej niwelującej stereotypy postrzegania osób w spektrum autyzmu w społeczeństwie oraz wśród pracodawców.

PUBLIKACJA W WERSJI PDF

Perspektywy społeczeństwa na temat osób w spektrum autyzmu Raport z badań socjologicznych na podstawie Zogniskowanych Wywiadów Pogłębionych

Agata Dziubińska-Gawlik

Zapraszamy do zapoznania się z raportem z badań pt. „Perspektywy społeczeństwa na temat osób w spektrum autyzmu. Raport z badań socjologicznych na podstawie Zogniskowanych Wywiadów Pogłębionych”. Raport powstał w ramach projektu pt. „Program łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt ma na celu wypracowanie rekomendacji do kampanii promocyjnej na temat zatrudniania osób w spektrum autyzmu. Łącznie powstało 9 raportów badawczych dotyczących spektrum autyzmu. Raporty te zostaną wykorzystane do opracowania „Programu łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” zawierającego rekomendacje do prowadzenia kampanii społecznej niwelującej stereotypy postrzegania osób w spektrum autyzmu w społeczeństwie oraz wśród pracodawców.

PUBLIKACJA W WERSJI PDF

Perspektywy pracodawców na temat osób w spektrum autyzmu Raport z badań socjologicznych na podstawie Zogniskowanych Wywiadów Pogłębionych

Agata Dziubińska-Gawlik

Zapraszamy do zapoznania się z raportem z badań pt. „Perspektywy pracodawców na temat osób w spektrum autyzmu. Raport z badań socjologicznych na podstawie Zogniskowanych Wywiadów Pogłębionych”. Raport powstał w ramach projektu pt. „Program łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt ma na celu wypracowanie rekomendacji do kampanii promocyjnej na temat zatrudniania osób w spektrum autyzmu. Łącznie powstało 9 raportów badawczych dotyczących spektrum autyzmu. Raporty te zostaną wykorzystane do opracowania „Programu łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” zawierającego rekomendacje do prowadzenia kampanii społecznej niwelującej stereotypy postrzegania osób w spektrum autyzmu w społeczeństwie oraz wśród pracodawców.

PUBLIKACJA W WERSJI PDF

Badania terapeutów pracujących z osobami w spektrum autyzmu na podstawie Zogniskowanych Wywiadów Grupowych (FGI)

Beata Romejko

Zapraszamy do zapoznania się z raportem z badań pt. „Badania terapeutów pracujących z osobami w spektrum autyzmu na podstawie Zogniskowanych Wywiadów Grupowych (FGI)”. Raport powstał w ramach projektu pt. „Program łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt ma na celu wypracowanie rekomendacji do kampanii promocyjnej na temat zatrudniania osób w spektrum autyzmu. Łącznie powstało 9 raportów badawczych dotyczących spektrum autyzmu. Raporty te zostaną wykorzystane do opracowania „Programu łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” zawierającego rekomendacje do prowadzenia kampanii społecznej niwelującej stereotypy postrzegania osób w spektrum autyzmu w społeczeństwie oraz wśród pracodawców.

PUBLIKACJA W WERSJI PDF

Badania osób w spektrum autyzmu na podstawie indywidualnych wywiadów pogłębionych (IDI)

Beata Romejko

Zapraszamy do zapoznania się z raportem z badań pt. „ Badania osób w spektrum autyzmu na podstawie indywidualnych wywiadów pogłębionych (IDI)”. Raport powstał w ramach projektu pt. „Program łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt ma na celu wypracowanie rekomendacji do kampanii promocyjnej na temat zatrudniania osób w spektrum autyzmu. Łącznie powstało 9 raportów badawczych dotyczących spektrum autyzmu. Raporty te zostaną wykorzystane do opracowania „Programu łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” zawierającego rekomendacje do prowadzenia kampanii społecznej niwelującej stereotypy postrzegania osób w spektrum autyzmu w społeczeństwie oraz wśród pracodawców.

PUBLIKACJA W WERSJI PDF

Badania pedagogów szkolnych na temat spektrum autyzmu na podstawie Indywidualnych Wywiadów Pogłębionych

Beata Romejko

Zapraszamy do zapoznania się z raportem z badań pt. „Badania pedagogów szkolnych na temat spektrum autyzmu na podstawie Indywidualnych Wywiadów Pogłębionych”. Raport powstał w ramach projektu pt. „Program łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt ma na celu wypracowanie rekomendacji do kampanii promocyjnej na temat zatrudniania osób w spektrum autyzmu. Łącznie powstało 9 raportów badawczych dotyczących spektrum autyzmu. Raporty te zostaną wykorzystane do opracowania „Programu łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” zawierającego rekomendacje do prowadzenia kampanii społecznej niwelującej stereotypy postrzegania osób w spektrum autyzmu w społeczeństwie oraz wśród pracodawców.

PUBLIKACJA W WERSJI PDF

Perspektywy pracodawców na temat osób w spektrum autyzmu Raport z badań socjologicznych na podstawie Indywidualnych Wywiadów Pogłębionych

Agata Dziubińska-Gawlik

Zapraszamy do zapoznania się z raportem z badań pt. „Perspektywy pracodawców na temat osób w spektrum autyzmu. Raport z badań socjologicznych na podstawie Indywidualnych Wywiadów Pogłębionych”. Raport powstał w ramach projektu pt. „Program łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt ma na celu wypracowanie rekomendacji do kampanii promocyjnej na temat zatrudniania osób w spektrum autyzmu. Łącznie powstało 9 raportów badawczych dotyczących spektrum autyzmu. Raporty te zostaną wykorzystane do opracowania „Programu łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” zawierającego rekomendacje do prowadzenia kampanii społecznej niwelującej stereotypy postrzegania osób w spektrum autyzmu w społeczeństwie oraz wśród pracodawców.

PUBLIKACJA W WERSJI PDF

Perspektywy wychowawców przedszkolnych na temat spektrum autyzmu Raport z badań socjologicznych na podstawie Indywidualnych Wywiadów Pogłębionych

Agata Dziubińska-Gawlik

Zapraszamy do zapoznania się z raportem z badań pt. „Perspektywy wychowawców przedszkolnych na temat spektrum autyzmu. Raport z badań socjologicznych na podstawie Indywidualnych Wywiadów Pogłębionych”. Raport powstał w ramach projektu pt. „Program łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt ma na celu wypracowanie rekomendacji do kampanii promocyjnej na temat zatrudniania osób w spektrum autyzmu. Łącznie powstało 9 raportów badawczych dotyczących spektrum autyzmu. Raporty te zostaną wykorzystane do opracowania „Programu łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” zawierającego rekomendacje do prowadzenia kampanii społecznej niwelującej stereotypy postrzegania osób w spektrum autyzmu w społeczeństwie oraz wśród pracodawców.

PUBLIKACJA W WERSJI PDF

Badania rodziców dorosłych osób w spektrum autyzmu na podstawie Indywidualnych Wywiadów Pogłębionych

Beata Romejko

Zapraszamy do zapoznania się z raportem z badań pt. „Badania rodziców dorosłych osób w spektrum autyzmu na podstawie Indywidualnych Wywiadów Pogłębionych”. Raport powstał w ramach projektu pt. „Program łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt ma na celu wypracowanie rekomendacji do kampanii promocyjnej na temat zatrudniania osób w spektrum autyzmu. Łącznie powstało 9 raportów badawczych dotyczących spektrum autyzmu. Raporty te zostaną wykorzystane do opracowania „Programu łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” zawierającego rekomendacje do prowadzenia kampanii społecznej niwelującej stereotypy postrzegania osób w spektrum autyzmu w społeczeństwie oraz wśród pracodawców.

PUBLIKACJA W WERSJI PDF

PERSPEKTYWY WSPÓŁPRACOWNIKÓW NA TEMAT OSÓB W SPEKTRUM AUTYZMU RAPORT Z BADAŃ SOCJOLOGICZNYCH NA PODSTAWIE INDYWIDUALNYCH WYWIADÓW POGŁĘBIONYCH

Agata Dziubińska-Gawlik

Zapraszamy do zapoznania się z raportem z badań pt. „Perspektywy współpracowników na temat osób w spektrum autyzmu Raport z badań socjologicznych na podstawie Indywidualnych Wywiadów Pogłębionych”. Raport powstał w ramach projektu pt. „Program łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt ma na celu wypracowanie rekomendacji do kampanii promocyjnej na temat zatrudniania osób w spektrum autyzmu. Łącznie powstało 9 raportów badawczych dotyczących spektrum autyzmu. Raporty te zostaną wykorzystane do opracowania „Programu łamania stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu” zawierającego rekomendacje do prowadzenia kampanii społecznej niwelującej stereotypy postrzegania osób w spektrum autyzmu w społeczeństwie oraz wśród pracodawców.

PUBLIKACJA W WERSJI PDF











Biuro projektu w Lublinie

Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw

Lublin, 3-go Maja 18/5a, II piętro
  Tel. +48 507 114 740 4

e-mail: b.romejko@eds-fundacja.pl


Adres biura przystosowanego dla osób z niepełnosprawnościami
Punkt Informacji Projektów Europejskich Fundacji Nowy Staw
(po wcześniejszym kontakcie telefonicznym)
ul. Krakowskie Przedmieście 28, 20-002 Lublin







BIURO W LUBLINIE



PROJEKT
„PROGRAM ŁAMANIA STEREOTYPÓW DOTYCZĄCYCH OSÓB W SPEKTRUM AUTYZMU”

Projekt jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych