Międzynarodowy projekt "4 Ukraine" Siła kobiet, to trójstronna kampania internetowa promująca postawy odważnych kobiet ukraińskich uciekających przed wojną oraz tych kobiet, które zaangażowane są w pomoc uchodźcom w Polsce, Niemczech oraz na Ukrainie.
W projekcie biorą udział młodzi ludzie - przedstawiciele trzech instytucji: Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw (Polska), Nell-Breuning Haus (Niemcy) oraz Great Idea (Ukraina).
Zadaniem uczestników jest stworzenie reportaży przedstawiających historię oraz sylwetki tych kobiet. Opracowane wywiady zostaną opublikowane w trzech wersjach językowych na oficjalnej stronie projektu.
W dniu 9.03.2023 odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjno – integracyjne uczestników projektu.
Spotkanie miało charakter online – dało możliwość poznania się uczestników jeszcze przed przyjazdem do Polski oraz omówienia najważniejszych założeń kampanii.
W dniach 20.03.2023 – 25.03.2023 odbyły się w Nasutowie warsztaty dziennikarskie, przygotowujące merytorycznie uczestników projektu do przeprowadzenia wywiadów z kobietami.
W ramach warsztatów poznali tajniki sztuki dziennikarskiej, a także nauczyli się wykonywać profesjonalne zdjęcia. Mieli także możliwość wzajemnej integracji oraz poznania profili działalności swoich organizacji i nawiązania wzajemnej współpracy.
Marta Machohan: Klasztor sióstr świętego Dominika zawsze był i jest miejscem miłosierdzia. Zawsze pomagałyście ludziom potrzebującym wsparcia i wiem, że od pierwszych dni wojny pomagacie ludziom, którzy opuścili swoje domy i przyjechały do naszego miasta na zachodzie Ukrainy, do Żółkwi jak to było wtedy w pierwsze dni wojny, kiedy to się wszystko zaczęło i jak to jest teraz?
Witaj Sabrina, dziękuję za przyjście i za poświęcenie czasu na ten wywiad. Powiedz nam kim jesteś i czym zajmujesz się na co dzień. Jestem Sabrina. Mam trzydzieści siedem lat. Jestem przedstawicielem handlowym, zarządzam biurem i pracuję w centrum edukacyjno-konferencyjnym. Jestem tam odpowiedzialna za organizację, administrację i obsługę klienta.
Tetiana Ryabko jest osobą wewnętrznie przesiedloną z obwodu Zaporoskiego, która mieszka obecnie w mieście Kowel na Wołyniu. Zwykłe pytanie brzmi: skąd jesteś, skąd pochodzisz i ile masz lat? Nazywam się Tatiana, pochodzę z Hulajpołe, obwód Zaporoski. Mam 37 lat. Gdzie studiowałaś, jaki masz stopień? Studiowałam i ukończyłam szkołę w Hulajpołu, następnie studiowałam na Uniwersytecie Rolniczym w Melitopolu na Wydziale Rachunkowości i Audytu...
Cześć Kasiu, dziękuję, że zgodziłaś się porozmawiać ze mną i podzielić się swoją historią oraz twoją osobą. Wiem, że pochodzisz z Ukrainy. Ja też od siebie powiem naszym czytelnikom, że my razem z Kasią studiujemy na tym samym roku Dziennikarstwo na UMCS w Lublinie. Więc zacznijmy może, od tego, jak się tutaj znalazłaś? I dlaczego, nie mieszkasz już w swoim ojczystym kraju tylko w Polsce, bo nie zawsze jest to tak oczywiste...
Benjamin Hoven: Opowiedz nam coś o sobie. Jak się nazywasz i czym się zajmujesz? Tetyana Lutsyk: Nazywam się Tetyana Lutsyk, jestem doradcą duszpasterskim w diecezji Aachen, służę w diecezji od jedenastu lat, a od roku jestem przydzielona do pracy duszpasterskiej dla uchodźców z Ukrainy.
Benjamin Hoven: Jak wyglądał dla ciebie początek wojny? Tetyana Lutsyk: Powiedziałbym, że był to najgorszy dzień w moim życiu jak dotąd. Moment, w którym dowiedziałem się o wojnie. Samo oglądanie zdjęć, powrót z zabawy karnawałowej z dziećmi ze świetlicy i nagłe uświadomienie sobie: to wszystko jest bardzo blisko, to wszystko dzieje się naprawdę. Wszystkie te obawy się spełniły. Pierwszy dzień był okropny...
Yulia Hrebeniuk to jest Ukrainka z miasta Kowel, która niemal od początku inwazji jest wolontariuszką w centrum pomocy humanitarnej.
Bardzo proste i pierwsze pytanie brzmi: skąd jesteś, skąd pochodzisz i ile masz lat? Mam na imię Yulia, pochodzę z miasta Kowel na Wołyniu, mam 27 lat. Gdzie studiowałaś? Studiowałam w Kowlu jako inżynier-technolog, zanim zdobyłam wykształcenie wyższe na tym samym kierunku. Jak możesz opisać swoje życie przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę? Jak to było? Po studiach pracowałam jako kierownik banku we Lwowie. Mój były mąż (wojskowy) służył w tym mieście...
Niech się Pani proszę najpierw przedstawi!
Nazywam się Maryna Bocharova, pochodzę z Ukrainy, z Charkowa.
Jak Pani wspomina początek wojny?
Moja historia zaczyna się 24.02.2022 o godzinie 4:30. Obudziłam się, bo usłyszałam wybuchy. Zadzwonił brat mojego męża i kazał nam wyjrzeć przez okno. Kiedy to zrobiliśmy, zobaczyliśmy całą kolumnę czołgów na drodze. Wpadłam w panikę na myśl o tym, co się może stać. Usłyszałam pierwsze syreny przeciwlotnicze, to było przerażające.
Benjamin Hoven: Niech się Pani proszę przedstawi!
Olesia Doroshenko: Nazywam się Olesia Doroshenko.
Benjamin Hoven: Niech nam Pani opowie o swoich wrażeniach z pierwszych dni wojny.
Olesia Doroshenko: Wojna w naszym kraju rozpoczęła się 24 lutego. Przez dwa tygodnie byliśmy bombardowani w Charkowie. Bombardowały nas rosyjskie samoloty. Potem mój mąż powiedział, żebym opuściła Ukrainę.
Cześć! Jak masz na imię? Skąd jesteś? Gdzie się urodziłaś i studiowałaś?
Cześć! Mam na imię Halinka. Urodziłam się w mieście Czortkiw w obwodzie Tarnopolskim. Moi rodzice są wojskowymi. Moja mama pochodzi z obwodu Tarnopolskiego, a ojciec z Wołynia. A ponieważ są wojskowi, przez pierwsze cztery i pół roku mieszkaliśmy w obwodzie Chersońskim – tam, gdzie jest teraz okupacja. I niestety, podczas dzisiejszego (6 czerwca 2023 – red.) wysadzenia elektrowni Kakhovśka, będzie też powódź tam, gdzie mieszkałam, są tam nasi przyjaciele, i to mnie bardzo smuci.
Gdy miałam cztery i pół roku, w 1996 roku przeprowadziliśmy się do Kowla i mieszkam tu całe życie. W 2010 roku ukończyłam szkołę, a następnie studiowałam w Technikum Medyczne w Kiwerciach na Wydziale Stomatologii. Ukończyłam studia jako higienista stomatologiczny oraz masażysta-rehabilitant.
Dzień dobry! Jak masz na imię? Skąd jesteś? Gdzie się urodziłaś i Ile masz lat? Gdzie się uczyłaś?
Dzień dobry! Nazywam się Oksana. Urodziłam się we wsi Sołowji, powiat Starowyżiw obwodu Wołyńskiego. Po ukończeniu szkoły studiowałam na uczelni medycznej we Lwowie, którą ukończyłam zanim ona stała Uniwersytetem.
Jak to się stało, że przeniosłaś się do Kowla?
Moja mama pochodzi ze wsi Dubowe i w pewnym momencie, kiedy jej mama zaczęła mieć słabsze zdrowie, przeniosłyśmy się do niej bliżej, żeby wesprzeć.
Cześć Ewa, na początek chciałabym powiedzieć, że jestem Ci bardzo wdzięczna, że zgodziłaś się na wywiad ze mną.
Cześć, mam na imię Eva Sofiia.
Powiedz skąd pochodzisz?
Pochodzę z Ukrainy, a teraz mieszkam i studiuje w Polsce, tutaj w Lublinie na WSPIA na kierunku dziennikarstwo.
O, to tak jak ja.
Jestem z Ukrainy z miasta Ługańsk.
Cześć Tetiana! Na początek powiem, że jestem Ci bardzo wdzięczna, że zgodziłaś się udzielić mi wywiadu. Może zaczniemy od tego, że powiesz coś o sobie jak znalazłaś się w Polsce i jak przebiegła cała Twoja ostatnia historia?
Cześć Paulina, jestem Tetiana, jestem Ukrainką. Przyjechałam do Polski po wybuchu wojny, niestety życie się tak złożyło, że musiałam tutaj przyjechać… (łzy)
Jest Ci trudno mówić o tym?
Trochę tak...