EUROPEJSKI DOM SPOTKAN - FUNDACJA NOWY STAW
PRACUJEMY NA RZECZ SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO i SOLIDARNOŚCI MIĘDZY NARODAMI
NEWSLETTER NR 4 : MAJ 2007
Szanowni Państwo,
Przesyłamy majowy numer biuletynu informacyjnego Fundacji.
Zawiera on aktualne informacje o konferencjach, programach i działaniach Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw. Chcemy, za Państwa zgodą, przesyłać systematycznie, co miesiąc informacje o pracy naszej Fundacji. Biuletyn Informacyjny jest jednocześnie zaproszeniem do udziału w organizowanych przez Fundację wydarzeniach, ofertą współpracy dla Państwa w ramach opisywanych przez nas działaniach i inicjatywach.
Pragniemy szczególnie zwrócić Państwa uwagę na informację o Akademii Złota 9 wspólnej inicjatywie Klasztoru Dominikanów w Lublinie i naszej fundacji. Zapraszamy do udziału 2 czerwca 2007 r. (sobota) w Dniu Młodych z Akademią Złota 9. Polecamy również strone informacyjną Instytutu Rynku Pracy - Fundacji Nowy Staw www.irp-fundacja.pl. Zapraszamy do współpracy!

W imieniu Zespołu Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw
Tomasz Różniak - Prezes Zarządu
www.eds-fundacja.pl t.rozniak@eds-fundacja.pl

NOWOŚCI w MAJU 2007
logo
logo
logo
Dzień Młodych z Akademią Złota 9
Zapraszamy Młodzież do udziału w Dniu Młodych z Akademią Złota 9.
Spotkanie młodzieży Lubelszczyzny odbędzie się 2 czerwca 2007 w Klasztorze O.O. Dominikanów w Lublinie. Gośćmi honorowymi Dnia Młodych będą Arcybiskup Józef Życiński, Ordynariusz Lubelski oraz Prof. Władysław Bartoszewski.

Zaplanowano dyskusje o potrzebie patriotyzmu, o odpowiedzialności obywatelskiej i przyszłości Lubelszczyzny. Ponadto w programie znalazły się koncerty lubelskich zespołów młodzieżowych, wspólne grillowanie oraz projekcja na świeżym powietrzu filmu ”Jasminum”. Wszystko odbywać będzie się w Klasztorze O.O. Dominikanów w Lublinie przy ul. Złotej 9.

Więcej informacji

logo
logo
logo
Konkurs dla młodzieży „Jak dziś być patriotą?”
Klasztor O.O. Dominikanów w Lublinie i Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw zapraszają młodzież szkół ponadpodstawowych Lubelszczyzny do udziału w konkursie „Jak dziś być patriotą?”. Gimnazjaliści i licealiści mogą uczestniczyć w konkursie zorganizowanym w ramach szkoły służby obywatelskiej Akademii Złota 9.
Prace pisemne należy nadsyłać do dnia 23 maja 2007 na adres Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, ul Leszczyńskiego 14/1-3, 20-069 Lublin z dopiskiem „Konkurs. Akademia Złota 9”.
Regulamin konkursu dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych „Jak dziś być patriotą?” do pobrania na stronie eds-fundacja.pl

Więcej informacji

logo
logo
Projekt finansowany był ze środków Programu „Młodzież” Unii Europejskiej.
Młodzieżowa Odyseja Medialna
W dniach 20-26 maja 2007 roku Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw organizuje międzynarodowe szkolenie pod nazwą „2007: Młodzieżowa Odyseja Medialna”.
Szkolenie, finansowane ze środków Programu „Młodzież” Unii Europejskiej, skierowane jest do pracowników i liderów młodzieżowych, którzy chcą w swej codziennej pracy z młodzieżą wykorzystywać nowoczesne techniki multimedialne. W spotkaniu weźmie udział 25 osób z 14 państw (Białoruś, Ukraina, Niemcy, Włochy, Armenia, Azerbejdżan, Mołdawia, Gruzja. Portugalia, Grecja, Rumunia, Malta, Rosja, Polska)

Więcej informacji

logo
Filmy bez granic
9 maja 2007 roku Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw zorganizowała pokaz filmów krótkometrażowych z całej Europy w ramach europejskiego projektu „Borders”.
W ramach pokazu, publiczność przybyła do siedziby Fundacji miała okazję zobaczyć filmy z Niemiec, Austrii, Francji, Słowenii, Węgier i Belgii. W sumie wyświetlono 11 filmów w różny sposób traktujących temat granic oraz różnorodnych pod względem stylistyki (od animacji, przez filmy eksperymentalne, po dokument).

Więcej informacji

logo
Dzień Otwartych Drzwi w Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie
W Dniu Europy, czyli 9 maja 2007 roku, w ramach dnia otwartego Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie, odbyły się wykłady poświęcone Unii Europejskiej, prezentacje multimedialne o naszej instytucji oraz festiwal filmowy „Borders”.
W tym dniu także nastąpiło rozstrzygnięcie V edycji konkursu „Moja szkoła w Unii Europejskiej” organizowanego przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.
Marszałek Krzysztof Grabczuk – Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, wygłosił w trakcie spotkania dla młodzieży odczyt pt. „Lubelszczyzna w Unii Europejskiej

Więcej informacji

logo
logo
Szkolenia z planowania i zarządzania projektem.
Planowanie i zarządzanie projektem, praca z kamerą, zastosowanie narzędzi medialnych do pracy organizacji pozarządowych to tematy szkolenia, które organizowaliśmy w dniach 4-11 maja 2007 roku w Lublinie.
W szkoleniu wzięli udział pracownicy młodzieżowi i przedstawiciele organizacji obywatelskich z Lublina, Kielc, Muenster (Niemcy), Berdiańska, Charkowa, Lwowa i Winnicy (Ukraina). Efektem szkolenia są nowe pomysły na współpracę w ramach międzynarodowej organizacji European Youth4Media Network, a także krótkie produkcje filmowe, które można zobaczyć na stroniach :

www.open-web-tv.eu ; www.ngotv.pl Więcej informacji

logo
logo

Projekt współfinansowany ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży

"Sport 4 life"
"Sport 4 life" to kolejne juz spotkanie związane z wieloletnia współpracą młodzieży z Niemiec, Krasienina oraz z Berlina. Podczas dziewięciodniowego pobytu (02.05-10.05.2007) w Europejskim Domu Spotkań w Nasutowie, młodzi ludzie wzięli udział w wielu warsztatach tematycznych związanych ze zdrowym odżywianiem , pozytywnymi i negatywnymi skutkami uprawiania sportu czy sposobami aktywnego spędzania wolnego czasu.
Poza zajęciami merytorycznymi w programie znalazły się zajęcia na świeżym powietrzu (streetball, siatkówka, sztafety i turnieje dyscyplin wymyślonych przez uczestników, gra na orientacje w lesie). Jeden dzień przeznaczony został na zwiedzanie Lublina. Spotkanie zakończyło się pokazem zdjęć, prezentacja multimedialną i przygotowaniem planu kolejnej wymiany.

Więcej informacji

logo
logo
Projekt finansowany był ze środków Programu „Młodzież” Unii Europejskiej.
„Nadzieja” z Danii
W dniach 28 kwietnia – 5 maja 2007 roku w duńskim mieście Vordingborg miała miejsce wymiana młodzieżowa pod nazwą „Hope”. Ponad 50 młodych osób z Polski, Danii, Anglii, Portugalii i Rumunii miało okazję uczestniczyć w warsztatach tanecznych, bębniarskich, multimedialnych i teatralno-poetyckich.
Warsztaty prowadzone były przez doświadczonych trenerów z Danii, Francji i Portugalii. Efektem kilkudniowej wytężonej pracy było wystawienie trzech przedstawień dla uczniów szkół w Vordingborg i Kopenhadze. Oprócz udziału w warsztatach młodzież miała też okazję zwiedzić Vordingborg i Kopenhagę, przygotować wspólny wieczór międzynarodowy oraz zaznajomić się z najbardziej popularnymi narodowymi grami integracyjnymi. Organizatorem wymiany była duńska organizacja „Arttrain”, działająca w ramach europejskiej sieci „Drums for Peace”, wykorzystującej szeroko pojmowaną sztukę dla motywacji młodych ludzi.

Więcej informacji

logo
Panel dyskusyjny-warsztaty szkoleniowe „Dopasowanie akademickich kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy”
W dniu 23 kwietnia 2007 r. w Centrum Kongresowym AR w Lublinie odbył się panel dyskusyjny – warsztaty szkoleniowe „Dopasowanie akademickich kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy”, którego organizatorami byli Wojewódzki Urząd Pracy i Instytut Rynku Pracy – Fundacja Nowy Staw.
Otwarcia spotkania dokonał Jacek Gallant – dyrektor WUP w Lublinie i Jarosław Zdrojkowski – Marszałek Województwa Lubelskiego.
Problematyka dopasowania akademickich kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy była omawiana przez przedstawicieli środowisk akademickich, przedsiębiorców, reprezentantów organizacji pozarządowych, akademickich biur karier, specjalistów ds. rynku pracy. Wśród uczestników, nad zagadnieniem – w jaki sposób wykwalifikować kompetentnych pracowników do potrzeb rynku pracy – informacje i spostrzeżenia wymienili m.in. Adam Biela – senator Rzeczypospolitej Polskiej, Rafał Sobiech – dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych Urzędu Marszałkowskiego, Lech Antkowiak - specjalista ds. rynku pracy, Marzena Bichta - kierownik Akademickiego Biura Karier UMCS, Konrad Konefał – dyrektor Instytutu Rynku Pracy, Katarzyna Goławska - dyrektor personalna Polfa Lublin, Prezes oddziału lubelskiego Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Więcej informacji

NOWY ADRES FUNDACJI !
Szanowni Państwo, uprzejmie przypominamy, iż od 30 marca 2007 roku
Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, zmieniła adres siedziby.

NOWY ADRES :
Europejski Dom Spotkań-Fundacja Nowy Staw
ul. Leszczyńskiego 14/1-3
20-069 Lublin

pozostałe dane teleadresowe pozostają bez zmiany
tel: 081/5346191 ; fax: 081/5346192
eds@eds-fundacja.pl ; www.eds-fundacja.pl
Za ewentualne utrudnienia przepraszamy.

W PRZYPADKU REZYGNACJI Z SUBSKRYPCJI PROSIMY SKORZYSTAĆ Z FORMULARZA
EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW
ul. Leszczyńskiego 14/1-3 , 20-069 LUBLIN, POLSKA ,

TEL. +48.81.534.61.91 , FAX +48.81.534.61.92

www.eds-fundacja.pl