Witryna internetowa projektu
Platforma internetowa doradztwa zawodowego
W dziesięciu krótkich filmach przedstawiamy poradnik krok po kroku po rynku pracy dla młodego człowieka.
Zachęcamy do obejrzenia i mamy nadzieję, że będą inspiracją do poszukiwania swojej drogi życia i realizacji marzeń zawodowych.
1. Gdzie szukać ofert pracy?
2. Jak przygotować się i czego spodziewać się po rozmowie kwalifikacyjnej?
3. Jak dobrze wykorzystać studia jako czas przygotowania do rynku pracy?
4. Jak przygotować dobre cv?
5. Jaka jest rola i zadania urzędu pracy?
6. Jak zarejestrować własną działalność?
7. Jak skorzystać środki UE w rozwoju zawodowym?
8. Jakie są formy elastycznych form zatrudnienia?
9. Jakie prawa i obowiązki ma pracownik?
10. Czy wolontariat może pomóc na rynku pracy?
Krzysztof Markowski, Bohdan Rożnowski, Dorota Bryk, Konrad Konefał, 2010
Publikacja jest owocem pierwszej tury badań przedsiębiorców z terenu Lubelszczyzny, prowadzonych w ramach projektu „Tendencje rozwojowe przedsiębiorstw i popyt na pracę w województwie lubelskim w kontekście organizacji przez Polskę i Ukrainę Euro 2012 – diagnoza i prognoza”. Realizowane badania mają na celu zebranie wszystkich ważnych informacji pozwalających na opisanie istotnych czynników wpływających na stan lubelskich przedsiębiorstw, w obszarach dotyczących m.in. kryzysu, polityki zatrudnienia, wykorzystania funduszy europejskich, kultury organizacyjnej przedsiębiorstw.
Krzysztof Markowski, Bohdan Rożnowski, Dorota Bryk, Konrad Konefał, 2010
Paweł Kaczmarczyk (red.), 2008
Publikacja stanowi efekt prowadzonych na terenie miasta Lublin badań gospodarstw domowych, pracodawców oraz studiujących i pracujących w Lublinie obywateli Ukrainy i Białorusi. Taki dobór próby badawczej pozwolił skoncentrować się na czterech wzajemnie powiązanych elementach. Pierwszym z nich była skala, dynamika i struktura współczesnych migracji z Lubelszczyzny. Podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, jakie są skutki mobilności zagranicznej dla migrantów, ich rodzin oraz społecznosci lokalnych. Drugim aspektem były rozmiary i cechy strukturalne napływu imigrantów, a w szczególnosci problematyka
integracji ekonomicznej cudzoziemców w Lublinie i okolicach. Z elementem tym wiążą sie dwa kolejne. Trzeci dotyczył gotowości do zatrudniania cudzoziemców w Polsce i rozmiarów popytu na pracę obywateli krajów ościennych na polskim rynku pracy. Czwarty stanowi analizę specyficznej grupy imigranckiej, jaką są studenci zagraniczni.
Niniejsze opracowanie zawiera wyniki i wnioski z przeprowadzonych prac badawczych wzbogacone o analizę monograficzną, która stanowi tło i kontekst zawartych rozważań.
Okładka publikacji - wersja PDF Publikacja - wersja PDF
Wojciech Otrębski, Bohdan Rożnowski, 2008
Publikacja jest efektem badań kwestionariuszowych, która pozwoliły na rozpoznanie i opisanie wzajemnego spostrzegania się przez poszczególnych uczestników rynku pracy (pracownik z niepełnosprawnością, pracownik sprawny i pracodawca) oraz wynikających z tych spostrzeżeń stereotypów jako jednej z głównych przyczyn niepowodzeń w realizacji zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Książka składa się z czterech rozdziałów. Dwa pierwsze przybliżają podstawy teoretyczne prowadzonych badań. Trzeci rozdział wyjaśnia metodologię, prezentuje grupę i zastosowane metody. Natomiast w czwartym rozdziale szczegółowo opisane są uzyskane wyniki. Całość pracy kończą wnioski z badań i spis bibliograficzny.
Publikacja opracowana została w projekcie "Równe szanse w pracy" zrealizowanym w ramach Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich ze środków Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Okładka publikacji - wersja PDF Publikacja - wersja PDF
Bohdan Rożnowski (red.), 2007
W ksiązce znaleźć można poszerzenie wiedzy na temat zarządzania projektami społecznymi, wskazanie narzędzi przydatnych w tym zakresie oraz przedstawienie doświadczeń osób zarządzających tego typu projektami. Publikacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom licznej grupy pracowników instytucji rynku pracy, którzy przygotowują się do realizacji projektów, szczególnie tych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.
W publikacji zebrano artykuły traktujące o różnych aspektach zarządzania projektami od planowania począwszy na ewaluacji i rozliczeniu skończywszy. Elementem odróżniającym tę od innych publikacji, istotnym z praktycznego punktu widzenia, są opisy doświadczeń i konkretnych przykładów osób na codzień zarządzających projektami.
Okładka publikacji - wersja PDF Spis treści - wersja PDF
Konrad Konefał, Paweł Stróżak, 2007
Opracowanie stanowi raport z badań zrealizowanych na zlecenie Powiatowego Urzędu Pracy we Włodawie na grupie 150 zarejestrowanych bezrobotnych w listopadzie 2007 roku. Zawiera analizy dotyczące:
Raport został opracowany jako materiał pomocniczy dla strategii rozwoju powiatu włodawskiego.
Zamiary emigracyjne, oczekiwania płacowe, trudności doświadczane na rynku pracy, ocena działania władz samorządowych, kondycja przedsiębiorstw w województwie lubelskim to tylko niektóre tematy szczegółowo opisane w naszej najnowszej publikacji „Postawy i zachowania uczestników lokalnego rynku pracy”, która ukazała się pod koniec stycznia.
Niniejsza publikacja jest efektem dwuletnich badań opinii, postaw, planów uczestników rynku pracy w wybranych powiatach woj. lubelskiego (Lublin, Biała Podlaska, Chełm, Zamość, lubelski, bialski, chełmski, zamojski, parczewski, puławski, hrubieszowski, biłgorajski). W publikacji zostały podsumowane dwie edycje badań prowadzonych w roku 2005 i 2006 w ramach projektu „Badanie potrzeb powiatowych rynków pracy w perspektywie zatrudnienia i rozwoju zasobów ludzkich” realizowanego w ramach ZPORR.
„Postawy i zachowania uczestników lokalnego rynku pracy” /dokumenty PDF/
Wstęp ; Rozdział 1 ; Rozdział 2 , Rozdział 3 ; Rozdział 4 ; Rozdział 5
Raport z badań terenowych zrealizowanych na zamówienie Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej PHARE, realizowany poda nadzorem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Lublin – Nasutów, lipiec 2005
Raport sporządzony został na zamówienie Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw jako materiał pomocniczy w ramach realizowanego przez nią projektu: „BADANIE POTRZEB POWIATOWYCH RYNKÓW PRACY W PERSPEKTYWIE ZATRUDNIENIA I ROZWOJU ZASOBÓW LUDZKICH" realizowanego w okresie od lutego 2005 do grudnia 2006 w ramach działania 2.1 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Raport powstał w oparciu o informacje dostępne na dzień 30.06.2006 r.
Raport sporządzony został na zamówienie Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw jako materiał pomocniczy w ramach realizowanego przez nią projektu: „BADANIE POTRZEB POWIATOWYCH RYNKÓW PRACY W PERSPEKTYWIE ZATRUDNIENIA I ROZWOJU ZASOBÓW LUDZKICH" realizowanego w okresie od lutego 2005 do grudnia 2006 w ramach działania 2.1 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Raport sporządzony został na zamówienie Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw jako materiał pomocniczy w ramach realizowanego przez nią projektu: „BADANIE POTRZEB POWIATOWYCH RYNKÓW PRACY W PERSPEKTYWIE ZATRUDNIENIA I ROZWOJU ZASOBÓW LUDZKICH" realizowanego w okresie od lutego 2005 do grudnia 2006 w ramach działania 2.1 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Strona tytułowa /PDF/
Publikacja - wersja PDF
Strona tytułowa /PDF 337 KB/
Spis treści /PDF 69,2 KB/
Treść /PDF 2,37 MB/