AKTUALNOŚCI 2024 ROKU

11.06.2024 WSCHODNI KONGRES MŁODYCH LIDERÓW

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w drugiej edycji Wschodniego Kongresu Młodych Liderów.

Wschodni Kongres Młodych Liderów to wydarzenie odbywające się równolegle z Samorządowym Kongresem Trójmorza, organizowanym już po raz 4. przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Nasze wydarzenie z kolei zostało zainspirowane realizacją XVIII edycji Forum Ekonomicznego Młodych Liderów (FEML), czyli największych w Europie Środkowo-Wschodniej międzynarodowych społeczno-ekonomicznych konferencji organizowanych przez naszą Fundację.

Celem naszego wydarzenia jest zwiększenie zaangażowania młodych ludzi w podejmowaniu wspólnych działań w różnych obszarach oraz sieciowanie współpracy pomiędzy podmiotami, w których pracują/udzielają się młodzi ludzie. W tym roku podczas Kongresu będzie poruszana następująca tematyka: „Cyberbiezpieczeństwo”, „Sztuczna inteligencja w edukacji”, „XX lat Polski w Unii Europejskiej”, „Praca młodych w korporacji” oraz „Młody Lider na rynku pracy”.

Wschodni Kongres Młodych Liderów odbędzie formacie stacjonarnym. Nasze wydarzenie będzie prowadzone w formie paneli dyskusyjnych oraz wystąpień, w których głos zabiorą osoby ze świata nauki, biznesu, samorządu, edukacji, przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji zajmujących się wymianami młodzieżowymi, a także reprezentanci Międzynarodowych Domów Spotkań z Polski i zza granicy. Wydarzenie jest skierowane do uczniów ostatnich klas szkół średnich, a także studentów. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Kongres rozpoczyna się w dniu 13.06.2024 r. o godz. 12:30 (ostatni panel w czwartek kończy się o godzinie 17:00) i potrwa do piątku 14.06.2024, do godziny 12:00. Całe wydarzenie odbędzie się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym (ul. Artura Grottgera 2) w sali S1 (na parterze).

W razie pytań, pozostajemy do dyspozycji.
Osobą do kontaktu w tej sprawie pozostaje Andrzej Skórski,
email: a.skorski@eds-fundacja.pl , tel. 509 666 777.

II edycji Wschodniego Kongresu Młodych Liderów
13-14.06.2024 r.

Organizator:
Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw

12.06.2024 r. (środa)

Godz. 19:00 Gala Regionów Trójmorza

13.06.2024 r. (czwartek)

Godz.
Otwarcie wystawy fotograficznej pt. "Niewydane Dyplomy"
Mieli plany i marzenia, byli młodzi i studiowali. Wojna brutalnie przerwała ich życie. To właśnie im będzie poświęcona wystawa pod nazwą "Niewydane Dyplomy", prezentująca historie życia 40. ukraińskich studentów, którzy stracili życie w wyniku agresji ze strony Federacji Rosyjskiej. Wystawa, której celem jest przedstawienie prawdziwek rzeczywistości wojny na Ukrainie, a mianowicie młodych osób, które już nigdy nie zrealizują swojego potencjału dla rozwoju naszego świata.
12:30 – 13:30
Panel 1: Cyberbezpieczeństwo w sieci. Jak wystrzegać się zagrożeń?
dr hab. Justyna Wasil UMCS Lublin
  • Michał Pukacz - Wspólnik w ADIZZI.com
  • dr Michał Kalisz – Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, KUL
  • Marcin Wolski - Prezes Stowarzyszenia EDUKACJA 3.0.
13:40 – 14:40
Panel 2: Jak wykorzystać potencjał młodych zaangażowanych w realizację Europejskiej Stolicy Młodzieży podczas Europejskiej Stolicy Kultury?
Agnieszka Parol-Górna – Dyrektor biura polityki młodzieżowej UM Lublin
  • Jagoda Idzik – Członek Zarządu Fundacji Sempre a Frente
  • Anastasiia Sereda - Prezeska oddziału lokalnego AIESEC in Lublin
  • Rafał Koziński - koordynator programowy ESK 2029, dyrektor Centrum Kultury w Lublinie
  • Maciej Cieciora - społecznik, były Przewodniczący Rada Studentów Lublin
14:40 – 15:10
Przerwa
15:10 – 16:10
Panel 3: Interkulturowość wyzwaniem w działaniach Międzynarodowych Domów Spotkań?
Aneta Szczykutowicz – Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw
  • Ludmila Zubarieva – Prezes NGO Great Ideabr
  • Ks. dr Stefan Batruch - Prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i proboszcz parafii grekokatolickiej w Lublinie
  • Agata Dziubińska-Gawlik – Prezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw
16:10 – 17:00
Wystąpienie: „Wykorzystanie sztucznej inteligencji w edukacji”
Robert Turski – Wiceprezes Stowarzyszenia EDUKACJA 3.0.

14.06.2024 r. (piątek)

9:00 – 10:00
Panel 1: Unia Europejska 20 lat temu i dziś. Jakie oczekiwania ma młode pokolenie wobec Unii Europejskiej?
dr hab. Tomasz Stępniewski prof. KUL. ekspert Team EUROPE Direct Polska
Paneliści:
  • dr Agnieszka Zaręba - Adiunkt - Katedra Systemów Politycznych i Komunikowania Międzynarodowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
  • Piotr Majchrzak – Konsul Honorowy Republiki Austrii w Lublinie
  • dr Andrzej Szabaciuk - adiunkt - Katedra Teorii Polityki i Studiów Wschodnich Instytut Nauk o Polityce i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
  • Karina Ryfiak - Prezes KNSM , Studentka Stosunków Międzynarodowych I roku II stopnia
  • Yurii Podorozhnyi – Przedstawiciel Organizacji Młodzieżowej ,,Connect with UA”
10:10 – 11:10
Panel 2: Korporacja - Wyobrażenia vs rzeczywistość
Moderator:
Andrzej Skórski – Kierownik Europe Direct Lublin (Fundacja Nowy Staw)
Paneliści:
  • Anna Blajerska – Kierownik działu Rozwoju i Realizacji Projektów Puławskiego Parku Naukowo Technologicznego Sp. z o.o.
  • Maciej Dudkowski – Manager w PwC Polska
  • Michał Eryk Południok – Prezes Brad Consulting sp. z o.o.
  • Grzegorz Wenarski – ekspert rynku pracy
11:20 – 12:00
Wystąpienie: Czego i jak się uczyć, żeby zostać liderem na rynku pracy?
Mariusz Wiktorowicz – Naczelnik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Lublinie
Zakończenie wydarzenia