AKTUALNOŚCI 2015 ROKU

19.02.2015 r., Lublin „O godność, wolność, niepodległość. EuroMajdan” Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw

Wystawa fotografii z kijowskiego EuroMajdanu w Galerii św. Filipa Neri w Radomiu

„Listopad i grudzień 2013 roku. Na Majdan Niepodległości w Kijowie wychodzą  mieszkańcy miasta w proteście sprzeciwu wobec zarzucenia przez rząd polityki  integracji Ukrainy z Unią Europejską. Protest jest pokojowy. Ludzie domagają  się podpisania przez prezydenta Wiktora Janukowicza wynegocjowanej umowy  stowarzyszeniowej pomiędzy Ukrainą a UE na szczycie Partnerstwa Wschodniego  w Wilnie. Ich oczekiwania i nadzieje rozwiewa polityka rządu i prezydenta.  Pokojowa demonstracja zostaje brutalnie spacyfikowana przez specjalne  jednostki milicji Berkut. Protest, który początkowo odbywał się pod flagą  Unii Europejskiej przemienia się w prawdziwą rewolucję i walkę Ukraińców o  godne życie, uczciwość i przejrzystość w życiu publicznym, reformy i  europejski kurs w ich kraju. Powstają barykady. Majdan się organizuje.  Rozpoczyna się prawdziwa walka, która będzie kosztowała ponad sto ofiar, ale  doprowadzi do upadku skorumpowanego reżimu. Kijów staje się prawdziwie  wolnym miastem.”

Wystawa fotografii "O godność, wolność, niepodległość" to reportaż Piotra  Apolinarskiego przedstawiający najważniejsze wydarzenia EuroMajdanu i  bohaterską walkę narodu ukraińskiego o wolność i uczciwe życie. Walka jaką podjęli bratni Ukraińcy jest zobowiązaniem dla całej współczesnej Europy a szczególnie dla nas Polaków. Wystawa ma przypominać, informować ale przede wszystkim budować prawdziwą solidarność między naszymi narodami. Wystawa po raz pierwszy była prezentowana podczas Forum Ekonomicznego w BWA w Nowym Sączu we wrześniu 2014r. Organizatorami są Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri w Radomiu oraz Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw.

Piotr Apolinarski,
rocznik 1978, Polak mieszkający w Londynie. Fotoreporter  Polskiej Agencji Fotografów Forum. Bezpośrednio relacjonował wydarzenia z  EuroMajdanu w Kijowie, z Krymu oraz z operacji antyterrorystycznej w  Donbasie. Za cykl "Bezpieczna przystań" z wojny w Donbasie w styczniu 2015 otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich  im. Erazma Ciołka - za fotografię społecznie zaangażowaną

Wernisaż wystawy "O godność, wolność, niepodległość. EuroMajdan"
odbędzie się  19 lutego  2015, godz. 12.00
w Galerii im. św. Filipa Neri, ul. Grzybowska 22 w Radomiu.

Zapraszamy!

WYSTAWA W MEDIACH :