W dniach 13-17 września odbyła się wizyta studyjna na Ukrainie. W wizycie wzięły udział osoby zaangażowane w realizację projektu – przedstawiciele partnerów oraz lidera projektu.
Wizyta na Ukrainie rozpoczęła się od miasta Łuck. Zostaliśmy zaproszeni do Wołyńskiego Obwodowego oraz Rejonowego Urzędu Pracy, gdzie mieliśmy okazję poznać zasady funkcjonowania tego typu instytucji i porównać z ich polskimi odpowiednikami. Odbyło się również spotkanie w biurze karier Wołyńskiego Uniwersytetu im. Lesi Ukrainki, gdzie dowiedzieliśmy się w jaki sposób starają się pomagać swoim studentom w kształtowaniu ich przyszłej kariery zawodowej. Poniżej znajdują się zdjęcia z tych spotkań.
Następnie wybraliśmy się do Lwowa gdzie mieliśmy okazję odwiedzenia Regionalnego Funduszu Ochrony Socjalnej Osób Niepełnosprawnych. W całej Ukrainie jest 5 takich Funduszy, znajdują się w nich specjalne sale szkoleniowe przystosowane dla osób niepełnosprawnych, gdzie mogą się kształcić w kilkunastu zawodach. Są także utworzone zakłady pracy mieszczące się w owym Centrum, w którym część osób zdobywająca praktykę ma szansę pozostania. Poniżej zdjęcia przedstawiające Centrum.
Po wizycie w Centrum byliśmy także w Mikołajewskim Rejonowym Urzędzie Pracy oraz Skolewskim. Cała wizyta wywarła na nas bardzo pozytywne wrażenie. Osoba bezrobotna, która przychodzi do urzędu pracy jest w stanie bardzo łatwo się w nim odnaleźć. Na samym początku Konsultant przeprowadza z nią rozmowę, ustala przyczyny jakie złożyły się na brak zatrudnienia i stara się mu pomóc oferując odpowiednie oferty pracy. Osoba taka ma możliwość zapoznania się z portfolio pracodawców, może zostawić także swoje cv. Osoby zarejestrowane w urzędach otrzymują podobnie jak w Polsce zasiłek, mogą także otrzymać pieniądze na założenie działalności gospodarczej. W urzędach znajdują się terminale, które są przydatne zarówno dla bezrobotnych jak i pracodawców. Terminale pozwalają pracodawcy na znalezienie odpowiedniego pracownika spośród zarejestrowanych osób w zależności od wymaganych kwalifikacji i doświadczenia.
Podsumowując można powiedzieć, że funkcjonowanie państwowych instytucji w pomocy dla osób bezrobotnych na Ukrainie jest na dobrym poziomie, natomiast brak jeszcze ściślejszej współpracy między nimi a organizacjami pozarządowymi, biurami karier. Brakuje także wyodrębnionego zawodu jak „doradca zawodowy”, który zajmowałby się pomocą w kształtowaniu ścieżki zawodowej w tego typu instytucjach. Dotychczas tą pracę wykonywali psychologowie, pedagodzy ale i osoby nie mające wykształcenia w tych kierunkach. Natomiast już zaczyna się to zmieniać.