EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJA NOWY STAW


AKTUALNOŚCI 2010 ROKU


19.03.2010 Lublin Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw organizacją wysyłającą Wolontariatu Europejskiego Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży

W 2009 r. Fundacja Nowy Staw w ramach Wolontariatu Europejskiego (EVS) - Akcji 2 Programu Komisji Europejskiej „Młodzież w działaniu” wysłała 15 młodych osób do różnych krajów Europy.

W 2009 r. Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw w ramach Wolontariatu Europejskiego (EVS) - Akcji 2 Programu Komisji Europejskiej „Młodzież w działaniu” wysłała 15 młodych osób do różnych krajów Europy. Obecnie wolontariusze przebywają na długoterminowych projektach Wolontariatu Europejskiego w organizacjach partnerskich Fundacji między innymi w Anglii, Francji, Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Finlandii, Niemczech, na Malcie oraz Ukrainie.

Wolontariat Europejski (EVS) został stworzony w celu ułatwienia młodym ludziom zdobywania nowych i cennych umiejętności i kompetencji przydatnych na rynku pracy.

Uczestnictwo w Wolontariacie Europejskim to szansa na przeżycie wspaniałej, niepowtarzalnej przygody, ale też okazja do pracy na rzecz innych ludzi. Młoda osoba może się sprawdzić w nowej roli, zdobyć umiejętności, a przy tym nauczyć się języka obcego. Ma także możliwość uzyskania certyfikatu Youthpass potwierdzającego zdobyte za granicą umiejętności.

Wolontariusze decydują się na uczestnictwo w projektach o różnej tematyce, a sam kraj często nie ma dla nich większego znaczenia. Tak było w przypadku Katarzyny Burak:

„Byłam na ostatnim roku studiów. Jak wiadomo okres pisania pracy magisterskiej i koniec pewnego rozdziału w życiu. Przyszłość trochę mnie przerażała, bo nie miałam za bardzo pomysłu na to co będę robić po studiach. Nie czułam się gotowa na to, żeby być pełnoetatowym psychologiem. Czułam, że brakuje mi praktyki, natomiast moja ciekawa świata i otwarta na nowe doświadczenia natura chciała przeżyć coś niesamowitego. Wtedy też moja koleżanka z roku powiedziała mi o EVS. Poczytałam trochę w Internecie i stwierdziłam, że warto spróbować. Zaczęłam poszukiwania projektu związanego z moimi studiami, coś co dałoby mi możliwość praktycznego wykorzystania psychologicznej wiedzy. Co do kraju nie miałam żadnych preferencji, ale gdy zobaczyłam projekt pracy na Malcie z dziećmi niepełnosprawnymi wiedziałam, że właśnie tam chcę pojechać.” (Katarzyna Burak, EVS Malta)

Bardzo często wolontariusze traktują projekt EVS jako swoją pierwszą pracę – uzupełnienie zdobytej na studiach wiedzy o praktykę: „Pracuję w ośrodku zajmującym się edukacją, terapią i organizowaniem wolnego czasu dla dzieci i dorosłych niepełnosprawnych fizycznie lub psychicznie. Grupa wolontariuszy EVS liczy 11 osób: z Niemiec, Hiszpanii, Francji, Bułgarii, Turcji, Austrii i Holandii. Pomagamy przy różnego rodzaju aktywnościach: Therapeutic horseback riding, human-animal interaction, multisensory rooms, basen, siłownia. Ja oprócz wyżej wymienionych zajęć zajmuję się także pracą z dziećmi autystycznymi. Pomagam przy programie terapii metodą TEACCH - coś co zawsze chciałam robić, więc mogę śmiało powiedzieć, że to spełnienie moich marzeń” – opowiada Katarzyna

Inni wolontariusze traktują swój projekt bardziej jako zdobycie doświadczenia poprzez realizację nowych dla siebie działań, o czym mówi Grażyna, która właśnie wróciła z 9-miesiecznego projektu we Francji: „We Francji pracowałam jako wolontariuszka w organizacji Musikado: pomagałam przy koncertach muzyki rockowej, byłam odpowiedzialna za „reklamę”: roznosiłam ulotki i plakaty a także uczyłam się montażu video i starałam się trochę przybliżyć Francuzom mój kraj, Polskę (zorganizowałam liczne prezentacje w szkole czy w innych organizacjach francuskich). Brałam udział w projekcie pt. ”W poszukiwaniu utraconego smaku” , odwiedzałam z innym osobami hodowców bądź rolników i dyskutowałam o zdrowej żywności. Pomagałam także w innej organizacji, Cafe Lecture, gdzie uczestniczyłam w różnych animacjach. (…) mój projekt pomógł mi otworzyć się na innych ludzi, a także rozbudził nowe pasje: w przyszłości chcę kupić kamerę video i kręcić filmy!”(Grażyna Piskor, EVS Francja)

Więcej o Wolontariacie Europejskim – jednej z Akcji Programu „Młodzież w działaniu” można się dowiedzieć w siedzibie Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw oraz na stronie www.mlodziez.org.pl


www.mlodziez.org.pl











PROJEKTY
FUNDACJI

NowyStaw

Projekt
RAZEM
MOŻEMY WIĘCEJ

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
NOWE KOMPETENCJE
I UMIEJĘTNOŚCI

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
NASUTOWSKI
UNIWERSYTET LUDOWY

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
4 UKRAINE"
SIŁA KOBIET

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
PRZYJAZNY I BEZPIECZNY URZĄD III

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ
NowyStaw

Projekt
KOALICJA
ORGANIZACJI OBYWATELSKICH

PROJEKT FUNDACJI NOWY STAW

WIĘCEJ