Nasz projekt „Wspólna przeszłość, wspólna przyszłość: w poszukiwaniu dialogu” dostał wyróżnienie w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2009 „Zachować pamięć”. Wyróżniony projekt to polsko-niemiecko-ukraińska wymiana młodzieży zorganizowana od 29 marca do 5 kwietnia 2009 roku wspólnie z partnerami: Niemiecko-Polską Akademią Młodzieży z Münster (DPJA) i Centrum Nasza Sprawa z Łucka. Projekt został wyróżniony przez jury, w którego skład weszli polscy i niemieccy historycy, dziennikarze, posłowie Bundestagu i Sejmu, przedstawiciele obu ministerstw ds. młodzieży, członkowie Polsko-Niemieckiej Rady Młodzieży oraz Zarząd Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Wręczenie nagród nastąpi przy okazji kolejnego posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady Młodzieży 28 stycznia we Wrocławiu.
Projekt przybliżył młodzieży kulturę i historię swoich sąsiadów oraz stał się miejscem dla poszukiwania dialogu w dyskusji na tematy historyczne, polityczne i inne wspólne kwestie ważne dla trzech narodowości. Dyskusjom oraz warsztatom symulacyjnym towarzyszyły liczne warsztaty integracyjne i animacja językowa. Uczestnicy projektu rozważali m.in. podczas debaty oksfordzkiej, czy Unia Europejska powinna się dalej rozszerzać, a w ramach warsztatów historycznych próbowali poznać różne aspekty narracji historycznych obecnych w trzech krajach. Ważnym punktem zajęć były także warsztaty na temat stereotypów, a w tym, czym one są i w jaki sposób można je przełamywać.
Metodą poznawania przez uczestników wspólnej polsko-niemiecko-ukraińskiej historii była przede wszystkim dokumentacja fotograficzna śladów kultury ukraińskiej i niemieckiej w Lublinie, które wpisują się w jego wielokulturową przeszłość. Rezultaty tej pracy zostały udostępnione publicznie w ramach „ruchomej wystawy”, która przeszła ulicami Lublina 2 kwietnia 2009 roku. Wykonane przez młodzież zdjęcia można także było oglądać podczas wystawy czasowej w Domu Kultury LSM.
Wyróżnienie w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2009 „Zachować pamięć”
odebrane!
28 stycznia 2010 we Wrocławiu odbyło się wręczenie nagród przyznanych przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w konkursie na najlepszy polsko-niemiecki projekt historyczny. Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw otrzymała w konkursie wyróżnienie. Nagrodę z rąk wiceministra edukacji RP i sekretarza stanu w ministerstwie ds. rodziny RFN odebrał nasz przedstawiciel Malte Koppe.
Malte Koppe (były przewodniczący DPJA i koordynator projektów w Fundacji Nowy Staw) wraz z Andriyem Paliychukiem (przedstawicielem organizacji Nasha Sprava) odebrali we Wrocławiu wyróżnienie za polsko-niemiecko-ukraiński projekt „Wspólna przeszłość, wspólna przyszłość – w poszukiwaniu dialogu” (projekt odbył się w dniach 29.03- 05.04.2009).
Wrocław „miasto spotkań” okazał się doskonałym wyborem na miejsce przyznania trzeciej Polsko-Niemieckiej nagrody młodzieżowej przyznawanej przez PNWM. Ta nagroda ma na celu wyróżnienie doskonałych projektów dla młodzieży z zakresu tematyki historycznej. Już od kilku lat Wrocław stara się żyć w zgodzie z tegorocznym hasłem konkursu "Zachować pamięć”. Oto kilka przykładów: tuż obok kościoła Św. Elżbiety możemy znaleźć pomnik protestanckiego teologa Dietricha Bonhoeffera, który urodził się we Wrocławiu. Ponadto od 2008 roku Wrocław ma pomnik poświęcony nieistniejącym już cmentarzom żydowskim, prawosławnym i protestanckim. O tym wszystkim, goście gali dowiedzieli się po ceremonii przyznania podczas wycieczki. Dla niektórych uczestników, pierwsze spotkanie z Wrocławiem nie przebiegło bez problemów. Ich pociąg przybył z dwugodzinnym opóźnieniem z powodu ciężkich opadów śniegu, z tego powodu było za późno na próbę gali przyznania nagród. W trakcie wieczornej gali okazało się że gala okazała się sukcesem pomimo braku próby.
Oprócz projektu „Wspólna przeszłość, wspólna przyszłość” wyróżniono cztery inne projekty. Jury składające się z pracowników PNWM, polityków i dziennikarzy, wybierało z pośród szkolnych i pozaszkolnych projektów. W gali uczestniczyło ponad osiemdziesiąt gości. Uczniowie szkoły muzycznej imienia R. Bukowskiego zagrali utwory Mozarta tworząc miłe muzyczne tło.
Krzysztof Stanowski, polski wiceminister edukacji, udowodnił że międzynarodowy kontekst może być doskonałym budulcem polsko-niemieckiego pojednania. Wiceminister rozpoczął swoją wypowiedź od „naszego” projektu „Wspólna przeszłość, wspólna przyszłość” przemawiając w języku ukraińskim. Wytłumaczył po chwili, stwierdzając że urodził się i wychował w wielokulturowym Lublinie. Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na wyrażenie szacunku dla naszej wymiany i Lublina.
Bez wątpienia najbardziej wyróżniały się własnoręcznie napisane wiersze uczestników projektu „Język Ofiar - Język Sprawców“. Josephine, Marcus, Monika i Michał napisali swoje wiersze po wizycie w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, gdzie rozmawiali z osobą która przeżyła pobyt w obozie. Uczestnik Michał Eggert napisał swoje fikcyjne listy do więźnia obozu: "Nie mogę dać nic - tylko kilka słów nabazgranych na kolanie. Będziesz nosić go do śmierci twój krzyż z Auschwitz”. Godne uwagi słowa. Podczas recytacji w sali balowej Stara Giełda we Wrocławiu panowała cisza.
Gospodynią wieczoru była prezenterka telewizyjna Aleksandra Rosiak. Andriy Paliychuk reprezentujący organizację Nasha Sprava, powiedział słuchaczom, jak uczestnicy wymiany udawali detektywów spacerując po Lublinie ze swoją misją (znalezieniem śladów innych kultur). Josef Hecken zastępca federalnego ministra ds. rodziny znalazł odpowiednie słowa dla podkreślenia polsko-niemieckiej historii w 65 rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz, która to rocznica przypadła kilka dni przed galą. Hecken podkreślił historyczne ciągłe poczucie winy i odpowiedzialności Niemiec i obowiązek pamięci o nazistowskim terrorze.
Nagrodą, którą został uhonorowany projekt, jest aparat fotograficzny. Liczymy na to, że przy jego pomocy powstanie jeszcze wiele równie ciekawych zdjęć dokumentujących polsko-niemieckie spotkania.
Więcej informacji na stronie PNWM: http://www.pnwm.org/html/index.php