W trzydziestą rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników (KOR) Ojciec Ludwik Wiśniewski OP odznaczony został przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W latach dyktatury komunistycznej w Polsce dominikanin Ojciec Ludwik Wiśniewski był duszpasterzem akademickim, wychowawcą młodzieży. Współtworzył i wspierał wiele środowisk niepodległościowych w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu i Krakowie. 30 lat temu aktywnie włączył się w organizację pomocy poszkodowanym w antykomunistycznych protestach robotnikom Radomia i Ursusa. Ludzie pomagający ofiarom represji powołali we wrześniu 1976 roku podziemną organizację opozycyjną KOR.
Na pamiątkę tamtych wydarzeń w pałacu prezydenckim Prezydent Lech Kaczyński odznaczył założycieli KOR. Podczas uroczystości Prezydent powiedział m.in.: Mamy wolny kraj, możemy go różnie oceniać i różnie go oceniamy, ale różnica między Polską zależną, podległą i między społeczeństwem ubezwłasnowolnionym, a Polską niepodległą i społeczeństwem ludzi wolnych jest tak przepastna, że wymaga uczczenia nie takiego jak dzisiaj. Wymaga czczenia codziennie, bo jest to olbrzymi sukces Polski przede wszystkim, ale jest to też olbrzymi sukces naszego pokolenia. To sukces, który niewielu w historii Polski był dany.
Obecnie Ojciec Ludwik Wiśniewski OP powrócił do Lublina. Jest duszpasterzem Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw i założycielem szkoły obywatelskiej dla młodzieży Akademia Złota 9.
Serwis fotograficzny Pałacu Prezydenckiego
Czytaj materiał w witrynie internetowej Akademii "Złota 9"
Czytaj także :
http://miasta.gazeta.pl/lublin/1,35640,3637627.html?nltxx=1078269&nltdt=2006-09-23-02-50
Gazeta w Lublinie - Marek Czyrka /2006-09-22/
W rocznicę 30-lecia KOR prezydent Lech Kaczyński wręczy jego członkom i współpracownikom odznaczenia. Wśród uhonorowanych jest o. Ludwik Wiśniewski, dominikanin z Lublina
-To dla mnie duże zaskoczenie. Cieszę się, że moja aktywność została dostrzeżona. Zapewne pojadę na uroczystość - mówi o. Wiśniewski. - Nie byłem działaczem opozycji, tylko kapłanem. Pomaganie ludziom stawiałem na pierwszym miejscu. Kiedy ktoś do mnie przychodził, nie zamykałem przed nim drzwi - wyjaśnia dominikanin. - Powinnością kapłana jest pochylenie się nad losem każdego człowieka. Także obecnie wiele osób potrzebuje pomocy. Jest wiele problemów społecznych - dodaje o. Wiśniewski.
Uroczystość wręczenia odznaczeń odbędzie się dziś po południu w sali kolumnowej Pałacu Prezydenckiego.
/.../
Ojciec Ludwik Wiśniewski urodził się w 1936 roku. W wieku 15 lat wstąpił do klasztoru Dominikanów. Pełnił posługę duszpasterza akademickiego w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu i Krakowie. Był współtwórcą Komitetu Obrony Robotników, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Ruchu Młodej Polski i Ruchu Obrony Rolników. W stanie wojennym pomagał represjonowanym. W latach 90. pracował w parafii św. Katarzyny w Sankt Petersburgu. Od roku mieszka w klasztorze Dominikanów w Lublinie. Założył Akademię Złota 9, szkołę obywatelską dla młodzieży z Lubelszczyzny.