Kurier Polska : "Młodzież do dzieła"
Klikając na zdjęcie otworzysz link do strony internetowej z artykułe
http://www.kas.de/proj/home/events/48/8/year-2007/month-8/veranstaltung_id-26871/index.html
Stosunki polsko – ukraińskie, od momentu ich nawiązania w grudniu 1991 roku, układają się pomyślnie. Polska wspiera prodemokratyczne i proeuropejskie dążenia Ukrainy i stara się przyjąć rolę adwokata swojego wschodniego sąsiada w Europie. Ukraińcy zaś z coraz większą ufnością podchodzą do Polaków, których szanują za wsparcie udzielone w czasie „Pomarańczowej Rewolucji” i podziwiają za sukces, który odnieśli w ostatnich latach wstępując do NATO i Unii Europejskiej. Mając na uwadze dobre stosunki sąsiedzkie oraz chęć ich intensyfikacji, Towarzystwo Współpracy Europejskiej w Lublinie w kooperacji z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce i innymi partnerami organizuje polsko-ukraińskie seminarium, którego przewodnim tematem będą dalsze perspektywy współpracy pomiędzy województwem lubelskim i okręgiem Wołyńskim. Podczas seminarium analizowany będzie także wpływ nowej umowy handlowej UE-Ukraina i ewentualnego członkowstwa Ukrainy w strukturach Unii Europejskiej na stosunki bilateralne.
W wyniku seminarium zostanie opracowany dokument ramowy na temat współpracy Polski i Ukrainy, który stanie się podstawą raportu dla Parlamentu Europejskiego. Ważnym celem jest również integracja środowisk biznesowych, społecznych oraz władz samorządowych z regionów Lubelszczyzny, Wołynia i Lwowa. W spotkaniu weźmie udział 15 przedstawicieli ze strony ukraińskiej oraz taka sama liczba gości z Polski. Zaproszone osoby będą reprezentować środowisko samorządowe, organizacje biznesowe oraz pozarządowe.
Seminarium organizowane jest przez prof. Zbigniewa Zaleskiego, poseła do Parlamentu Europejskiego, Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, Towarzystwo Współpracy Europejskiej, Izbę Przemysłowo–Handlową w Lublinie we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
Dalsze informacje na temat seminarium znajdą Państwo na stronie internetowej Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw.
Organizacja seminarium:
Andrzej Skórski, Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw
a.skorski@eds-fundacja.pl