Sądzisz, że wolontariatem zajmują się znudzone żony dobrze zarabiających mężów? Mylisz się. To domena ludzi młodych, studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Pracując w fundacjach i innych organizacjach pozarządowych zdobywają doświadczenie. Najlepsi mają szansę na etat.
Anna Moskwa i Krzysztof Nowaczek trafili do Fundacji „Nowy Staw” trzy lata temu. Ania zaciekawiona prelekcją jednego z pracowników fundacji postanowiła któregoś dnia wpaść do biura na krótką chwilę. Została do dziś. Jest kierownikiem projektów realizowanych w ramach europejskiego programu „Młodzież”.
Na pierwszy wielkanocny wyjazd do Niemiec zaprosiła Krzysztofa. Porównywali lokalne tradycje związane z tym najważniejszym z katolickich świąt. Krzysztofowi pozostały miłe wspomnienia i chęć na więcej. Na przykład na posadę dyrektora Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie.
Oboje zaczynali jako wolontariusze, dziś mają etat i stałe obowiązki.
– Fundacja miała być dodatkiem do studiów, a stało się odwrotnie – mówi Anna, która już we wrześniu będzie magistrem politologii i socjologii. – Czy było mi trudno pogodzić studia z pracą w fundacji? Nie, po prostu nauczyłam się lepiej organizować czas.
Nazwisko Krzysztofa, studenta stosunków międzynarodowych UMCS, rzadko bywało na uczelnianych listach obecności. – Przychodziłem do fundacji i okazywało się, że poza zaplanowanymi obowiązkami są jeszcze dziesiątki telefonów i interesantów. Opuszczałem więc jedne, potem drugie zajęcia. Ale z zaliczaniem kolokwiów i egzaminów nie miałem problemów.
Ania i Krzysztof, przychodząc do fundacji, nie liczyli na etat. Po prostu dobrze wykonywali swoje obowiązki. Podobnie jak Michał Wójcik, jeden z najaktywniejszych wolontariuszy, który trafił do fundacji, ponieważ nie miał pomysłu na zagospodarowanie... wolnego czasu.
– Nudziły mnie wyjścia do dyskoteki czy pubu. Chciałem robić coś pożytecznego i przyjemnego zarazem. Wolontariat spełniał oba te warunki.
W lutym tego roku Michał brał udział w szkoleniu dla multiplikatorów, czyli osób piszących projekty, w przypadku Fundacji „Nowy Staw” realizowanych w ramach programu „Młodzież”. Do Europejskiego Domu Spotkań w Nasutowie zjechali młodzi ludzie z Czech, Węgier, Rumunii, Francji, Hiszpanii, Włoch i oczywiście Polski. Było wielobarwnie i wielokulturowo – dla Michała, studenta stosunków międzynarodowych, idealne warunki do pracy i wypoczynku.
– Na pewno będę działał w fundacji i Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej do ukończenia studiów. Nie myślę o etacie, ale nie ukrywam, że z pracą w tego typu organizacjach wiążę swoją przyszłość.
Czego można się nauczyć będąc wolontariuszem? Anna, Krzysztof i Michał nie mają wątpliwości: pracy w zespole, odpowiedzialności i samodzielności. Michał miał okazję wykorzystać w praktyce wiedzę zdobytą na studiach – zawiłości akcesji Polski do Unii Europejskiej referował grupie rolników, studentów, bezrobotnych. – Przy okazji można nauczyć się sztuki przemawiania – dodaje.
Anna ceni sobie możliwość kontaktu ze studentami z zagranicy. – Poznaję ciekawych ludzi jednocześnie lepiej poznając siebie, ćwiczę język angielski i umiejętności pedagogiczne. Jako koordynator projektów muszę przecież zapanować nad kilkudziesięcioosobową grupą młodych ludzi.
Dla Krzysztofa najcenniejsze są umiejętności kierowania zespołem. – Planuję i kontroluję pracę ponad stu wolontariuszy, którzy współpracują z Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej na miejscu i w podlubelskich miasteczkach.
Pracodawca szuka osób młodych, wykształconych, posiadających doświadczenie zawodowe. Trudno spełnić te warunki wyłącznie studiując, dlatego coraz więcej młodych ludzi zdaje sobie sprawę z wymagań, jakie stawia się im na początku drogi zawodowej i już na studiach stara się pracować.
Małgorzata Mazurek
Fundacja „Nowy Staw” – Europejski Dom Spotkań powstała w 1993 r. Celem fundacji jest wspieranie i umacnianie podstawowych wartości demokracji i gospodarki rynkowej oraz porozumienie kultur ponad wszelkimi granicami. Fundacja organizuje współpracę i wymianę młodzieży z krajów europejskich. Od 1999 r. przy fundacji zostało utworzone Regionalne Centrum Informacji Europejskiej. Zadaniem centrum jest informowanie o różnych aspektach integracji Polski z Unią Europejską. Organizowane są m.in. szkolenia z zakresu wykorzystania funduszy strukturalnych UE, prelekcje, konferencje, debaty oraz pikniki i festyny europejskie.