MEDIA o FUNDACJI

21.12.2005 ; Dziennik Wschodni €uro pod choinkę - Niemcy dadzą pieniądze na dom dziecka przy ul. Sierocej

€uro pod choinkę - Niemcy dadzą pieniądze na dom dziecka przy ul. Sierocej

Dom Dziecka nr 3 dostanie na Gwiazdkę 13 tysięcy euro. Pieniądze zebrała jedna z niemieckich gazet przy wsparciu działającego w naszym mieście Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw. Lubelska fundacja zorganizowała też zbiórkę zabawek, przyborów szkolnych i książek, które wczoraj trafiły do dzieci.

– Kilka miesięcy temu przedstawiciele Związku Wspierania Partnerstwa Miast z Münster, które jest miastem partnerskim Lublina, poprosili nas o wytypowanie placówki, której będą mogli pomóc – tłumaczy Anna Moskwa z EDS. – Wybraliśmy najstarszy dom dziecka w naszym regionie, przy ul. Sierocej w Lublinie.

W grudniu jedna z gazet wydawanych w Münster przeprowadziła doroczną akcję bożonarodzeniową. Zebrano ponad 60 tys. euro, które będą przeznaczone na cztery domy dziecka na całym świecie. Lubelska placówka dostanie 13 tys. euro.

– Aż mi się wierzyć nie chce – nie kryje wzruszenia Karol Czachajda, dyrektor domu dziecka. – Nigdy w życiu nie przypuszczaliśmy, że dostaniemy taki prezent pod choinkę.

Pieniądze zostaną przeznaczone głównie na programy edukacyjne. – Wreszcie będziemy mogli ruszyć z akcją „Bliżej świata przez komputer” – dodaje Czachajda. – Kupimy sprzęt i programy multimedialne. Do tej pory nie było nas na to stać.

Dyrektor podkreśla, że potrzeb na pewno znajdzie się więcej. – Ale tak na gorąco trudno dzielić pieniądze, których jeszcze nie mamy. Bo środki mamy dostać za kilka dni.

Miłosz Bednarczyk